Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie „Pegazy” dla najlepszych

Główne zdjęcie
Teatr Lele z Wilna - nagroda Prezydenta Łomzy

Zaprojektowane przez Przemysława Karwowskiego i wykonane przez kowala ze Zbójnej żelazne statuetki „Pegaza” otrzymali zwycięzcy XVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. W piątek wieczorem Festiwal zamknięto. Wcześniej międzynarodowe jury przez trzy dni obejrzało i oceniło jedenaście konkursowych spektakli.

Festiwalowemu jury przewodniczyła Hanna Baltyn i to ona w piątek wieczorem na scenie łomżyńskiego Teatru Laki i Aktora odczytała werdykt. Nagrodę Prezydenta Łomży w wysokości 3000 zł otrzymał Teatr Lele z Wilna za spektakl pt. „Pozytywka” (Vilniaus Teatras „Lele” - „Musik Box”). W uzasadnieniu tej nagrody jury podało, że przyznało ją „za trafną realizację idei teatru w walizce”.

„Pegaza” i Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego – także w wysokości 3000 zł – otrzymał szczecińska Piwnica Przy Krypcie – Zamek Książąt Pomorskich za „Dzieła Wszystkie Szekspira”.

Statuetki i nagrody po 1500 złotych otrzymały teatry: „Trilika” z Moskwy za spektakl pt. „Śpiąca królewna” i Divadelni Agentura Vangel z Czech za przedstawienie „Praga miasto zaklęte”.
Kolejna nagroda - 1000 zł – przypadła w udziale studentom białostockiego Akcja DZRT, którzy podczas „Walizaki” pokazali „Trzeba coś z tym zrobić”. Tę nagrodę przyznano za konsekwentny wyraz plastyczny i aurę surrealizmu, która otoczyła widzów.

Poza nagrodami pieniężnymi jury rozdzieliło także nagrody rzeczowe:
* Nagrodę Wojewody Podlaskiego – statuetkę i album – otrzymała Natasza Matjasec z Mini Theatre Lubljana, Słowenia za pełną wdzięku kreacje w „Opowieści o carze Sałtanie”.
* Nagrodę TV Białystok - płaskorzeźbę – otrzymał aktor Teatru lalek z Olsztyna - Lech Gwit – za rolę profesora w „Lekcji”
* Nagrodę Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu – obraz – „za kunszt zapomnianego prawie sposobu animacji marionetek” otrzymał rumuński Puppet Theatre, który w Łomzy pokazał przedstawienie „Kot wiedźmy” (The Witch’s Tom-Cat”).

Dwie specjalne nagrody ufundowała, przyznała i wręczyła także Anna Jakubowska - jako samozwańczy przedstawiciel widzów. Wyróżnione spektakle to pozakonkursowy „Karius i Baktus” teatru Lutkarsko Kazaliste z Mostaru w Bośni i Hercegowinie, a także „Miecz Anioła” wystawiony przez Miński Regionalny Teatr ”Batlejka” z Białorusi.
Foto: Teatr Lele z Wilna - nagroda Prezydenta Łomzy
Foto: radości podczas festiwalu
Foto: Spektakle odbywały się przy pełnych salach
Foto: Vilniaus Teatras „Lele” - „Musik Box”
Foto: Vilniaus Teatras „Lele” - „Musik Box”
Foto: Hanna Baltyn przewodnicząca jury
Foto: Prezydent Jerzy Brzeziński
Foto: Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego - Piwnica Przy Krypcie – Zamek Książąt Pomorskich.
Foto: Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego - Piwnica Przy Krypcie – Zamek Książąt Pomorskich.
Foto: Teatr „Trilika” z Moskwy
Foto: Nagroda Wojewody Podlaskiego  – otrzymała Natasza Matiaszec z Mini Theatre Lubljana - Słowenia
Foto:
Foto: Nagroda TV Białystok -  otrzymał aktor Teatru lalek z Olsztyna - Lech Gwit
Foto: Nagroda Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu - rumuński Puppet Theatre
Foto: Nagroda Anny Jakubowskiej - pozakonkursowy „Karius i Baktus” teatru Lutkarsko Kazaliste z Mostaru w Bośni i Hercegowinie
Foto: Nagroda Anny Jakubowskiej -  „Miecz Anioła”  Miński Regionalny Teatr ”Batlejka” z Białorusi.
Foto: Adrianna Poniecka - Piekutowska (Dyrektor Departamentu Sztuki i Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury)  oraz  Jarosław Antoniuk (dyr. TLiA w Łomży).

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę