Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Łomża JA i TY” po raz czwarty

Tancerze z rumuńskiej formacji tańca integracyjnego Just Dance II oraz spektakl podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej Bona zachwyciły uczestników rozpoczętego w czwartek IV Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”. – Festiwal stawia sobie za cel integrację środowiska osób z niepełnosprawnością oraz aktywizację społeczności lokalnej, jak również upowszechnianie i popularyzację kultury wyższej oraz uwrażliwianie dzieci i młodzieży, na wartości uniwersalne, takie jak dobro, prawda, uczciwość i piękno! – mówi Katarzyna Kuklińska, prezes organizującego festiwal Stowarzyszenia Ludzi Społecznie Naznaczonych JA i TY.

Czwartą edycję festiwalu rozpoczęły projekcje filmów krótkometrażowych w Domku Pastora, jednak oficjalna inauguracja imprezy miała miejsce w foyer Urzędu Miejskiego. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przekazał przedstawicielom organizatorów: Katarzynie Kuklińskiej, Agnieszce Biedrzyckiej-Zgiet, Iwo Świątkowskiemu i Zbigniewowi Brzezińskiemu symboliczne klucze do bram miasta, zapewniając o swym poparciu dla idei i kolejnych edycji festiwalu.
O taneczną część otwarcia zadbali rumuńscy wykonawcy z zespołu Just Dance II, składającego się z osób zarówno w pełni sprawnych, jak i z różnymi dysfunkcjami,  prezentujący dwa efektowne układy choreograficzne przed liczącą około 40 osób publicznością.
– Jesteśmy zaszczyceni możliwością uczestniczenia w waszym festiwalu, a jeszcze bardziej byciem waszymi gośćmi! – mówi choreograf zespołu Marius Grancea. – Poznaliśmy się sześć lat temu na wycieczce we Francji, na Mode H Festival. Od tego czasu połączyła nas przyjaźń, wzajemny szacunek i zdecydowanie coś więcej, niż tylko współpraca pomiędzy dwoma krajami.
Przygotowaliśmy dla was wyjątkowe niespodzianki, a jedną z ich był układ „The Jungle Book”, który został stworzony specjalnie na nasz przyjazd do Łomży!
Barwy gospodarzy reprezentowali podopieczni Anny Starachowskiej i Justyny Zakrzewskiej z WTZ Bona, którzy przypomnieli jeden ze swych starszych spektakli, oparty na autentycznych wypowiedziach osób niepełnosprawnych, „Nie tylko w tobie”.
– Ten spektakl pokazywał, jak społeczeństwo postrzega osoby z niepełnosprawnością i jak one same siebie postrzegają – ocenia Katarzyna Kuklińska. – Mieliśmy tu wyraźny podział: my-oni, chorzy-zdrowi, ale to, jacy przychodzimy na ten świat to nie jest kara, to nie jest nagroda, to jest po prostu fakt. Taki dostaliśmy na start dorobek od Pana Boga i powinniśmy nauczyć się z tym żyć między innymi ludźmi. 
„Jestem jaki jestem – nie bardziej inny niż wszyscy” – mówił jeden z bohaterów przedstawienia, a o tym, że osoby niepełnosprawne nie różnią się niczym od innych ludzi, może za wyjątkiem tego, że na co dzień żyje im się od nich trudniej, będzie można przekonać się podczas dzisiejszego mityngu lekkoatletycznego dla osób z niepełnosprawnością, sobotniej imprezy plenerowej na Skate parku, połączonej z charytatywną loterią fantową, występem Just Dance II i koncertem Mad Bee oraz innych festiwalowych wydarzeń w Łomży, Kolna, Białegostoku i Drozdowa.
– Celem naszych działań jest wyciąganie ludzi z domów – podkreśla Katarzyna Kuklińska. – Wyciąganie sprzed telewizorów, sprzed monitorów komputerów we własnych pokojach, wyjście na ulicę i spojrzenie na drugiego człowieka. To, jacy jesteśmy i że jesteśmy tak różni to jest lekcja, która udowadnia nam wszystkim, żeby nauczyć się być sobą, że wszyscy jesteśmy sobie potrzebni!

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę