Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Łomżyńska Edukacja Teatralna: Janusz Stolarski – „Ecce homo” – recenzja spektaklu.

Ecce Homo. Oto człowiek. Kim jest? Geniuszem. Fryderyk Nietzsche przedstawia nowe koncepcje filozoficzne. Jego umysł jest otwarty na każdą myśl, jego myśli formują się w skomplikowany wywód i potokiem słów są przekazywane zdumionemu słuchaczowi. Nietzsche mówi o dionizyjskości, moralności niewolnika, niewolnikach chrześcijaństwa. Mówi o woli mocy i nadczłowieku. Mówi o rozumie i instynkcie. Mówi..., a Janusz Stolarski na scenie zapala świeczkę. W granym przez aktora filozofie rodzi się pytanie. Kim jestem?

Szaleńcem. Ubrany w obszerną koszulę nocną o niezwykle długich rękawach wykonuje nienaturalne ruchy, uderza głową o podłogę, wymachuje rękami... Chowa się do wielkiej czarnej skrzyni, by znów z niej wyjść i mówić, krzyczeć o swej tragedii. Cierpieć. Przedtem nie dla wszystkich zrozumiały, aczkolwiek logiczny wywód filozofa zamienia się w obłąkańczy bełkot. Rozum traci kontrolę nad ruchami ciała, rozum walczy z ogarniającym go obłędem.
Nietzsche poddaje się ciemności, Stolarski wchodzi do wielkiej czarnej skrzyni. Wieko opada z hukiem, by już się nie podnieść. Publiczność (zgromadzona w MDK-DŚT 24 maja) oklaskuje poruszający monodram na stojąco. Oklaskuje aktora o niezwykłej zdolności do koncentracji, wspaniałej ekspresji postaci, poświęcenia się sztuce. Publiczność, która dzięki Łomżyńskiej Edukacji Teatralnej mogła porównać jakże odmienne kreacje filozofów – Leona Chwistka w „Das Küchendrama” 8 grudnia 2004r. oraz Fryderyka Nietzschego w monodramie Janusza Stolarskiego, wychodzi z żalem, że to ostatnia odsłona imprezy w tym sezonie.
Anna Szabuńko.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę