Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 maja 2021 napisz DONOS@

Galeria łomżyńskich i nadmorskich talentów

Młodzi podopieczni Jacka Szymańskiego: sopranistka Katarzyna Kłodzińska, tenor Tomasz Śledziona i bas-baryton Aleksander Kopecki zaprezentowali się publiczności XXIII Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. Oprócz nich w koncercie „Galeria talentów” w Galerii Veneda wzięli udział Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz, a połączone siły trójmiejskich i łomżyńskich artystów zapewniły słuchaczom w każdym wieku dwie godziny dobrej zabawy.

Festiwalowe koncerty młodych artystów w holu łomżyńskiej galerii odbywają się już cyklicznie od 2014 roku, jednak tym razem dyrektor artystyczny i pomysłodawca Muzycznych Dni Drozdowo – Łomża, Jacek Szymański, zaproponował nową formułę tych spotkań. 
– Czasami są takie okoliczności, że artyści pojawiają się w miejscach nietypowych dla publiczności, a dzisiaj pokażemy nie tylko pokazową lekcję śpiewu, ale też piękno operowych arii! – zapowiadał na początku imprezy Jacek Szymański i dotrzymał słowa. Wraz ze swymi uczniami zademonstrował ile pracy i trudu muszą włożyć młodzi śpiewacy, by stać się pełnoprawnymi artystami, jak wyglądają żmudne ćwiczenia i wprawki oraz szkolenie głosu.
– Zawsze wydawało mi się, że to kwestia talentu: wychodzi taki ktoś z głosem na scenę i pięknie śpiewa, a tu wychodzi na to, że kryje się za tym nie tylko talent, ale też mnóstwo pracy! – nie kryła zdziwienia jedna ze słuchaczek.
Na koniec lekcji Katarzyna Kłodzińska, Tomasz Śledziona i Aleksander Kopecki zaśpiewali z towarzyszeniem pianistki Ewy Bąk po dwie arie, oczarowując słuchaczy fragmentami „Wesela Figara” Mozarta, motetu „Magnificat” Jana Sebastiana Bacha czy słynną „Pieta Signore” Alessandro Stradelli.
– Trwało to z udziałem trojga solistów około godziny, a przecież normalnie indywidualna lekcja ma od 45 do 60 minut – mówi Jacek Szymański. – Pokazaliśmy więc taką skondensowaną lekcję, bo nie wnikaliśmy w mniej istotne szczegóły. To indywidualne lekcje, podczas których wykraczam poza procedury państwowego szkolnictwa i proponuję swym uczniom master class – klasę mistrzowską i chcę, żeby czerpali ode mnie jak najwięcej i żeby śpiewali jak najlepiej! Są bardzo pilni i pracowici, wyciągają ze mnie ile się da tak, że jestem niesamowicie zmęczony, ale i zadowolony po tych lekcjach, bo widzę ich postępy!
Zadowolenia nie kryli też rodzice z dziećmi, którzy zdecydowali się pozostać, bądź przyjść specjalnie na występ Grzesia i Agniesi. Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz od razu nawiązali bowiem świetny kontakt z najmłodszymi uczestnikami koncertu, wciągając ich do wspólnego śpiewania, grania, udziału w konkursach i zabawach ruchowych. 
– Rokrocznie staramy się promować na festiwalu łomżyniaków – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor organizującego festiwal Regionalnego Ośrodka Kultury. – W tym roku zaczynamy od koncertu „Galeria talentów”, w którym ponownie zobaczyliśmy Grzegorza Sekmistrza i Agnieszkę Żemek-Pawczyńską, nawiasem mówiąc tuż po jej powrocie z Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, gdzie zakwalifikowała się do finałowej 16. wokalistów z całej Polski. Występowało też kilkakrotnie trio Lipskich, Żaklina i Michał Olchowikowie, a w tym roku pojawi się kwartet Alla Breve Jana Zugaja oraz ponownie Piotr Komorowski, kilkuletni stypendysta starosty powiatu łomżyńskiego. Ta współpraca pomiędzy Jackiem Szymańskim i profesjonalnymi śpiewakami, a utalentowanymi artystami z naszego regionu układa się bardzo fajnie – jest kogo podpatrywać, od kogo się uczyć i myślę, że z każdym rokiem tych umiejętności jest więcej!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę