Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

„Śpiący jednorożec” Jana Biczysko

Obrazy i rysunki krakowskiego artysty Jana Biczysko można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Cykl obrazów „Śpiący jednorożec” dopełniają rysunki układając się w uniwersalną opowieść o poszukiwaniu uczuć i tego, co w życiu jest najważniejsze – realizowaniu marzeń. – Musimy tego śpiącego jednorożca, czyli nasze marzenia, zobaczyć i obudzić – podkreśla Jan Biczysko, dodając, że taki mityczny jednorożec drzemie w każdym człowieku i na realizację marzeń nigdy nie jest za późno.

Jan Biczysko maluje od połowy lat 80., niejednokrotnie prezentując swe prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, jednak do 2010 roku jego twórczość malarska pozostawała w cieniu pracy zawodowej związanej z reklamą. I chociaż odnosił w tej dziedzinie sporo sukcesów, projektując choćby plakaty czy okładki książek, to jak sam podkreśla, nie mógł w pełni skupić się na tworzeniu. Dopiero rozbrat ze światem agencji reklamowych pozwolił mu odkryć na nowo uroki malowania i rysowania oraz skupić się na pracy pedagogicznej.
– Teraz maluję inaczej, bo inaczej zobaczyłem świat i chciałem to pokazać! – deklaruje artysta, a ów stan rzeczy potwierdzają prace wyeksponowane w salach galerii przy ulicy Długiej 13. Cykl „Śpiący jednorożec” to swoisty dialog pomiędzy ukazanymi na większości obrazów kobietą i mężczyzną, dotykający ich najgłębszych uczuć, opowieść o codziennym życiu, opartym na wzajemnych relacjach i kontaktach, ale też  magia zwyczajnego życia i spełnianie marzeń, a każda taka, zwykle optymistyczna, scena opatrzona jest słownym komentarzem. 
– To świat, który pozornie przedstawia portrety, jednak jest to coś znacznie bardziej głębszego, gdzie jest miejsce na relacje emocjonalne między ludźmi, marzenia senne i fantazję  – zauważa kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Nad tym wszystkim panuje wyobraźnia artysty, który czerpie nie tylko ze swego umysłu, ale też z przyjaźni z wielkimi mistrzami malarstwa czy twórcami literatury.
– To opowieść o tym, co jest ważne w życiu – dodaje Jan Biczysko. – Nie jest to polityka, chociaż kiedyś wydawało mi się, że jest to strasznie ważne, ale nie jest, bo jak wyjdziemy na ulicę i przejedzie nas samochód, to żaden polityk nam nie pomoże. Ważne jest zaś to, co przeżyliśmy do tej pory, co jest nasze i nikt nam tego nie zabierze!
Z barwnymi akrylami dobrze współgrają ascetyczne rysunki, szczególnie te z przedstawiającego anioły cyklu „Masz skrzydła pamiętaj”, do stworzenia którego zainspirowało artystę niezwykłe spotkanie. 
– To cykl rysunków, który powstał po spotkaniu z bardzo młodymi ludźmi, a większość z nich była na wózkach, albo byli niepełnosprawni w inny sposób – mówi Jan Biczysko. – Opowiadałem im o swojej pracy, o sobie, a na końcu poczułem się tak, że muszę im coś doradzić i powiedziałem: pamiętajcie, że macie skrzydła! A jak będziecie o tym pamiętać, to możecie wszystko i nieważne jest już, że jesteście na wózkach czy chodzicie o kulach! 

Wojciech Chamryk

Fot. Gabriela Szczęsna

Foto:
Foto: Jan Biczysko
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę