Absolwenci gimnazjów wybierają... licea
Do wtorkowego południa absolwenci gimnazjów mają czas na dostarczenie do wybranej przez siebie szkoły – tzw. „szkoły pierwszego wyboru” - świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Tak dopełni się pierwszy etap tegorocznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych w Łomży. Na podstawie deklaracji uczniów, ocen ze świadectw i wyników egzaminu szkoły ustalą listy i w piątek 1. lipca ogłoszą nazwiska kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. W mieście największą popularnością cieszą się tradycyjnie „drugie” i „pierwsze” licea ogólnokształcące, a z techników: Mechaniak i Ekonomik.
Tak jak w latach poprzednich rekrutacja odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu. Do piątku każdy z gimnazjalistów kończących w tym roku ten etap nauki mógł wybrać trzy dowolne szkoły w których chciałby kontynuować naukę. Każdej z nich nadaje rangę swojego wyboru – pierwszą tej do której najbardziej chciałby się dostać. O tym czy będzie mógł się tam uczyć decydują wyniki jego świadectwa i egzaminu gimnazjalnego, które teraz uczeń musi dostarczyć do tej szkoły. Jeśli wymagana granica punktów w szkole pierwszego wyboru jest zbyt wysoka, automatycznie uczeń uwzględniany jest w szkole drugiego wyboru, a jeśli i tu się nie udaje w szkole trzeciego wyboru. Czas na złożenie dokumentów ma do wtorku 28. czerwca do godziny 12.00. Przez kolejne dwa dni komisje rekrutacyjne w szkołach będą weryfikowały wnioski i dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, po czym w piątek 1. lipca o godz. 10. w szkołach zostaną wywieszone listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
Wybierają licea w liceach
Na podstawie wskazań szkół pierwszego wyboru wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się licea ogólnokształcące. Zarówno w „pierwszym” przy Bernatowicza jak i „drugim” przy. Pl. Kościuszki więcej jest chętnych niż miejsc. W I LO jest 196, a w II LO 279 chętnych na 168 miejsc w szkołach. W III LO z „pierwszego wyboru” jest 152 kandydatów na 192 miejsca.
Z liceów przy technikach największą popularnością cieszy się to w Ekonomiku, gdzie jest 39 kandydatów na 30 miejsc. W przypadku szkoły na Zielonej przygotowano 60 miejsc w klasach o trzech profilach, przy czym w sumie z pierwszego wybory zgłosiło się tu 31 chętnych, z czego aż 18 do klas o profilu policyjnym.
W Akademickim Państwowym Liceum Ogólnokształcące na 50 miejsc w dwóch klasach sportowych chętnych jest póki co 17 osób, a do liceum w Wecie na 60 miejsc zgłosił się 1 kandydat.
Popularne Mechaniak i Ekonomik
Ze szkół technicznych problemów z chętnymi do nauki nie ma w Mechaniaku i Ekonomiku. W obu szkołach przygotowano po 150 miejsc dla uczniów w klasach pierwszych. W Mechaniaku największą poprawnością cieszy się klasa „informatyk”, gdzie na 30 miejsc zgłosiło się 72 chętnych.
W przypadku techników z „Zielonej” (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży im. Marii Skłodowskiej-Curie) chętnych jest póki co na połowę miejsc, przy czym skompletowano klasy budownictwa, hotelarstwa i żywienia.
W Wecie na w sumie 270 miejsc na razie jest 160 chętnych, a w Drzewnej na 90 miejsc w technikach zgłosiło się na razie 20 osób.
Ze szkól zawodowych największą popularnością w mieście cieszą się klasy mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych w Mechaniaku. Do pierwszej z nich jest dwa razy więcej chętnych niż zaplanowano miejsc, a w drugim przypadku na 15 miejsc zgłosiło się już 14 chętnych. W pozostałych zawodówkach w mieście zainteresowanie póki co jest tylko symboliczne.