Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Grand Prix „Walizki” dla Ljubljany

Główne zdjęcie
Tomasz Bogdan Rynkowski, Marek Janik, Eliza Mieleszkiewicz i Paweł Zalewski w „Pożegnaniu Pegaza”

Ljubljana Puppet Theatre ze Słowenii zdobył Grand Prix 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Jury przyznało też pięć innych nagród indywidualnych i zespołowych. – Przez cztery dni oglądaliśmy naprawdę znakomity teatr – podkreśla juror prof. Wojciech Kobrzyński. – Regulamin festiwalowy nie przewidział tak znakomitego poziomu, ale na dobrą sprawę każdy ze spektakli zasługiwał na wyróżnienie. Mieliśmy przegląd tak rozmaitych środków wyrazu sztuki lalkarskiej, że mogliśmy zrobić résumé współczesnego teatru!

W tegorocznym konkursie rywalizowało 14 spektakli. Jury w składzie: Joanna Braun, Bożena Krystyna Sawicka, Janusz R. Kowalczyk, Wojciech Kobrzyński i Marek b. Chodaczyński Grand Prix i 4 tysiące złotych ufundowane przez prezydenta Łomży oraz grawerton od wojewody podlaskiego przyznało opowiadającego o niezwykłej przyjaźni pomiędzy tytułowymi bohaterkami spektaklowi „Gęś, Śmierć i Tulipan” Ljubljana Puppet Theatre. Ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych za najlepszą reżyserię otrzymała Maria Żynel, twórczyni przedstawienia „Ćwiczenia stylistyczne” Teatru Malabar Hotel i Teatru Studio w Warszawie. Nagrodę tej samej wysokości, ufundowaną przez zarząd województwa podlaskiego, otrzymały Charlotte Puijk-Joolen i Ananda Puijk, autorki scenografii do przedstawienia „Exuvia” holenderskiego ‘T Magisch Theatertje z Maastricht. Tysiącem złotych od starosty powiatu ziemskiego uhonorowano  Stefano Bechiniego, twórcę łączącej tradycję z nowoczesnością muzyki do spektaklu „Metafizyka jak w zegarku” Coppelia Theatre – San Casciano dei Bagni z Włoch. Nagrodę aktorską i tak samą kwotę, ufundowaną również przez starostę powiatu ziemskiego, otrzymał Marcin Ryl-Krystianowski za rolę w spektaklu „Molier” poznańskiego Teatru Animacji.
– To ogromnie piękna, cenna i ważna nagroda dla Marcina, dla zespołu, ale i dla teatru! – podkreślał odbierający nagrodę dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu Marek Waszkiel.
Zespołową nagrodę aktorską i 2 tysiące złotych od wójta gminy Łomża otrzymali: Leon Moroz, Dima Ross, Ori Levanon, Hadas Eyal i Ksenia Moroz, aktorzy przedstawienia „Król Lear” izraelskiego Malenki Theater – Tel Aviv. Były też nagrody dodatkowe. Społeczna Rada Seniorów Łomży pod przewodnictwem Stefana Sutyńca, zarazem festiwalowego wolontariusza, zwróciła się do zagranicznych artystów o nagranie wypowiedzi w ich ojczystym języku, zawierających słowa:
Łomża, festiwal i Walizka. Zostały one profesjonalnie zarejestrowane i posłużą do promocji festiwalu, a za najlepszą z nich seniorzy uznali w głosowaniu i nagrodzili tę autorstwa Kharkiv National University of Arts z Ukrainy. Jak co roku swoje nagrody przyznała też Szary Widz Anna Jakubowska, która wyróżniła: Grodzieński Teatr Lalek za ukazanie Wróżki Zębuszki w przedstawieniu „Wąż” i Trule – Investigacao de Formas Animadas z Portugalii, którego mający odbyć się w plenerze sobotni spektakl „Marionetki i Campanica” z powodu ulewy musiał zostać przeniesiony z ulicy do restauracji na Farnej i odbył się z bardzo dużym opóźnieniem, ale artyści nie poddali się i oczarowali widzów sceniczną akcją i muzyką. 
– Ten festiwal spełnił moje oczekiwania, myślę, że widzowie również byli szczęśliwi – podkreślał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, dodając, że nigdy nie żegna się z przyjeżdżającymi do Łomży teatrami, bowiem wiele z nich powraca na kolejne edycje festiwalu, a w przyszłym roku okazja będzie szczególna – jubileuszowa, już 30 edycja „Walizki”. 

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg
Foto: Tomasz Bogdan Rynkowski, Marek Janik, Eliza Mieleszkiewicz i Paweł Zalewski w „Pożegnaniu Pegaza”
Foto: Jurorzy: Marek b. Chodaczyński, Bożena Krystyna Sawicka, Wojciech Kobrzyński i Janusz R. Kowalczyk
Foto: Dorota Ciwoniuk i Jarosław Antoniuk
Foto: Paweł Zalewski
Foto: Jarosław Antoniuk i Marek Waszkiel, dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu
Foto: Jlenia Biffi, Ilaria Drago z Coppelia Theatre i Eżbieta Gosk
Foto: Jarosław Antoniuk, Charlotte Puijk-Joolen i Ananda Puijk z ‘T Magisch Theatertje
Foto: Jarosław Antoniuk i przewodnicząca jury Joanna Braun
Foto: Paweł Zalewski, Jarosław Antoniuk, Joanna Braun i Wojciech Kobrzyński
Foto: Jarosław Antoniuk i Bożena Krystyna Sawicka
Foto: Jarosław Antoniuk i
Foto: Anna Jakubowska wręcza nagrodę
Foto: Anna Jakubowska wręcza nagrodę
Foto: Anna Jakubowska  i dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu Zbigniew Prażmowski
Foto: Agnieszka Muzyk, Stefan Sutyniec, Paweł Zalewski i Jarosław Antoniuk
Foto: Przedstawicielka Kharkiv National Institute Of Art
Foto: Przedstawicielka Kharkiv National Institute Of Art i publiczność
Foto: Paweł Zalewski, Jarosław Antoniuk i Bernadeta Krynicka, posłanka na Sejm RP
Foto: Paweł Zalewski, Jarosław Antoniuk i Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży
Foto: Tomasz Bogdan Rynkowski, Marek Janik, Eliza Mieleszkiewicz i Paweł Zalewski w „Pożegnaniu Pegaza”

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę