Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Grupa Ratownicza Nadzieja zbiera pieniądze na nową karetkę

Główne zdjęcie
Ks. Radosław Kubeł i Jakub Brzeziak w karetce podczas zabezpieczania sylwestra w Łomży

- Spotyka nas dużo życzliwości ze strony wielu ludzi, wzruszające gesty wielu tych, którym kiedyś pomogliśmy: wpłacają po 10, 20 czy 50 zł, a nawet po kilkaset zł – mówi ks. Radosław Kubeł, 39-letni współtwórca i komendant Grupy Ratowniczej Nadzieja, która od wakacji 2015 zebrała 50 tys. zł na kupienie nowego ambulansu, żeby zastąpić prawie 20-letni, niespełniający norm zabudowy w części medycznej wóz. - Pomagają osoby prywatne oraz instytucje samorządowe, mamy 10 tys. zł obiecane. Jednak momentem przełomowym dla zakupu może okazać się decyzja radnych Łomży.

Grupa Ratownicza Nadzieja powstała w 2008 roku przy parafii pw. Krzyża Św. w Łomży, a swoją pierwszą karetkę - poloneza – dostała z demobilu od Szpitala Wojewódzkiego rok później. Polonez był używany w czasie szkoleń i poszukiwania zaginionych. Ta ostatnia w Polsce karetka pogotowia na bazie poloneza odjechała lawetą pod koniec ub. roku do Muzeum Ratownictwa w Krakowie. - Obecnie mamy dwa ambulanse ratunkowe: fiat ducato z 1997 r. i 2002 r., dwa samochody na 9 osób uterenowione do działań poszukiwawczych. Mają łączność, GPS, mapy i plecaki oraz są włączone do systemu działania pod dowództwem Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Komendy Głównej Policji w Warszawie – opowiada koordynator GR Nadzieja. - Ponadto służą nam w pracy dwa samochody operacyjne i dwa motocykle. Pieniądze zbieramy na wymianę starego fiata ducato.
Ambulans jest całkowicie wyeksploatowany, nie spełnia norm zabudowy w przedziale medycznym, jakby pochodził z innej epoki. Muzeum Ratownictwa jest zainteresowane, ponieważ w kraju rzadko spotyka się wozy wyprodukowane przez Mielec Diesel. Najprawdopodobniej oddamy tam zabytek.
Ksiądz Radosław Kubeł dowodzi grupą 140-osobową. Niektórzy – tak jak Olga Żukowska, Michał Nawrocki, Jakub Brzeziak – należą do GR Nadzieja od pierwszych szkoleń w 2005 r. Kilkanaście osób skończyło lub kończy studia z ratownictwa medycznego. Młodzieńcza pasja przełożyła się na życie zawodowe, czasem nawet małżeńskie: Michał Nawrocki ożenił się Pauliną z d. Chojnowską, która prowadzi świetlicę socjoterapeutyczną Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja”. SPR „Nadzieja” jest organem prowadzącym GR Nadzieja. - Parafianie Krzyża Świętego i ks. proboszcz Andrzej Godlewski zaangażowali się w akcję, obiecali nam dołożyć brakujące pieniądze na karetkę, kosztującą od 100 000 do 150 000 zł. Zależy, ile uda się zebrać: cena zależy od rodzaju zabudowy i sprzętu wewnątrz, nosze dla rannych czy defibrylatory są przecież różne. Spieszymy się, ponieważ krakowskie Pogotowie Ratunkowe poprosiło nas o dwa zespoły ratownictwa medycznego i zespoły pierwszej pomocy na Światowe Dni Młodzieży. Na tydzień 2. połowy lipca pojedzie około 15 osób. 
Wpłat na zakup nowego ambulansu dla GR Nadzieja można dokonywać na konto bankowe: 94 1020 1332 0000 1102 0205 6406 z dopiskiem „darowizna na cele statutowe: zakup ambulansu”.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę