Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Matura. W Łomży dla prawie 1 700 absolwentów liceów i techników

Główne zdjęcie
Egzamin maturalny (fot. archiwum)

Wiosna zaczęła się na dobre, zatem po długim weekendzie nadszedł czas matur, które w tym roku będą odbywać się od 4. do 27. maja w części pisemnej i ustnej. W województwie podlaskim zostaną przeprowadzone w 181 szkołach, gdzie do egzaminów maturalnych przystąpi 12 933 uczniów, w tym 10 707 zdających egzamin w nowej formule oraz 2 226 w starej. W Łomży do matury w nowej postaci stanie 1 389 absolwentów 23 szkół, a łącznie ze zdającymi „starą maturę” to 1 679 osób. Na początek muszą napisać w środę, czwartek i piątek obowiązkowo: język polski, matematykę i język obcy, którym zazwyczaj, jak zwykle co roku, będzie angielski. Potem ustne mogą pójść jak z płatka.

Uczniowie zdający w nowej formule egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym) najchętniej wybierali w województwie podlaskim: angielski (4 330 maturzystów), matematykę (2 961), geografię (2 788) i biologię (2 234). Maturzyści zwykle decydują się na jeden przedmiot dodatkowy – 4 532 osoby, dwa dodatkowe – 3 377 albo trzy – 2 138. Trzy osoby w Podlaskiem zdecydowały się zdawać aż z sześciu przedmiotów dodatkowych.
W Łomży w starej formule język polski będzie zdawało 40 osób, matematykę – 200. Upraszczając: w nowej formule zdają maturę absolwenci liceów ogólnokształcących z lat 2016 i 2015 i techników z roku 2016; w starej – absolwenci ogólniaków z lat 2005 – 2014 oraz techników z lat 2006 – 2015. Część zdających powtarza niezdany egzamin, część wybrała nowy przedmiot albo poprawia wynik.
- Osoby przystępujące do egzaminu w „nowej” formule muszą również obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym – informuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. - Absolwent może przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie kolejnych pięciu przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi szkół wyższych.
CKE podaje, że prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży do 5. lipca br.. Tego samego dnia ogłoszone zostaną ogólnopolskie wyniki egzaminu maturalnego. Arkusze egzaminacyjne będą zamieszczane sukcesywnie na stronie internetowej CKE oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę