Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Światowy dzień książki z biblioteką

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzono w sobotę również w Łomży. Przed Miejską Biblioteką Publiczną na ulicy Długiej odbyło się głośne czytanie fragmentów ulubionych książek, można było kupić atrakcyjne tytuły już od złotówki, wziąć udział w bibliotecznych warsztatach dla najmłodszych oraz wesprzeć akcję Caritas Diecezji Łomżyńskiej „Kilometry dobra”. – Przechodziliśmy obok i zatrzymaliśmy się, uznając, że warto w taki przyjemny sposób spędzić czas – mówi babcia z dwójką wnucząt. – To bardzo fajna impreza i inicjatywa, a wykonanie zakładek uświadomi dzieciom, że książki trzeba szanować. Wspomogliśmy też Caritas, bo od najmłodszych lat trzeba też dzieci uczyć: jak możesz, to pomóż!


Słoneczna pogoda zachęcała do skorzystania z oferty biblioteki, dlatego nie brakowało chętnych zarówno do dokończenia na tablicy zdania „Czytam książki, bo...”, jak i głośnego czytania, do którego w pewnym momencie ustawiła się długa kolejka. 
– Mam w domu remont, przechodziłam tu przypadkowo, idąc z posiłku i też zdecydowałam się coś przeczytać – mówi Ewa Wyszyńska. – Uwielbiam czytać, mam tak od dzieciństwa,  dlatego się zatrzymałam – czasami mam nawet tak, że czytam do rana, żeby skończyć coś ciekawego!
Nie brakowało też innych osób, które słowem i czynem udowadniały, że nie wyobrażają sobie życia bez książek. Starsi i młodsi bibliofile tłoczyli się przy kiermaszowym stoisku, na którym można było kupić książki wyłączone już z bibliotecznych zbiorów oraz dary od czytelników, nierzadko bardzo cenne i unikalne pozycje w cenach od symbolicznej złotówki.
– Taki kiermasz to bardzo dobra inicjatywa! – ocenia Bolesław Deptuła, odchodzący spod biblioteki z całym naręczem albumowych wydawnictw o sztuce, historii i fotografii. – Takie imprezy powinny odbywać się co najmniej kilka razy w roku, bo tak też zachęca się ludzi do czytania i jak mówi przysłowie: nie będzie nas, będzie książka!
– Lubię czytać, a ceny książek są dość wysokie, dlatego zawsze warto poszukać czegoś ciekawego na takich imprezach! – dodaje jeden z nastolatków buszujących w koszach z okazjami od złotówki. 
Książek, np. nowych wydawnictw albumowych w cenie 10 zł, nie brakowało też na stoisku  Caritas Diecezji Łomżyńskiej, uczestniczącego w akcji „Kilometry dobra”. 
– Nasz cel to nie tylko zaangażowanie w sprawy pomocy charytatywnej, ale też bicie rekordu Guinnessa w układaniu monet o jednym nominale – mówi Agnieszka Domitrz, kwestująca z uczennicami III LO. – W tamtym roku wygrała Austria, teraz chcemy żeby wygrała Polska, dlatego w różnych diecezjach i województwach są powołane w tym celu grupy Caritas. My w Łomży też chcemy się do tego przyczynić, zbierając pieniądze na kuchnię w ośrodku dla dzieci w Ptakach i sprzedajemy tu książki; młodzież będzie też czytać swoje ulubione książki. 
Trwająca dwie godziny impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem, a bibliotekarze już zapowiadają kolejne kiermasze i inne atrakcje dla czytelników, np. w czasie Nocy Muzeów czy Nocy w Bibliotece.
– To rola biblioteki, żeby przede wszystkim zaspokajać potrzeby czytelnicze mieszkańców Łomży i nie tylko – mówi Krystyna Sobocińska, dyrektor MBP. – Nie jesteśmy też tylko po to, żeby czekać, aż ktoś do nas przyjdzie, tylko wychodzimy z książką na zewnątrz, zachęcamy, przekonujemy, że warto do biblioteki przyjść, że na każdego czeka książka, która coś w nim obudzi i poruszy!


Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto: Inne życie ksiązki
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę