Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Z wizytą w Centrum Krwiodawstwa

20 kwietnia 2016 r. grupa 15 uczniów z klasy II TL wraz z opiekunką Szkolnego Koła PCK wybrała się do łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Głównym celem tej wycieczki było zaznajomienie młodych ludzi z ideą honorowego krwiodawstwa.

Na wstępie, pani doktor Anna Ogrodnik-Wycik - kierownik placówki - szczegółowo omówiła wszelkie zagadnienia związane z poborem krwi oraz jej dostosowaniem do potrzeb pacjentów.

Następnie, towarzysząc Dominikowi Sobocińskiemu, który tego dnia po raz pierwszy oddał potrzebującym swoją krew, przeszliśmy tzw. "drogę dawcy" - od rejestracji, poprzez wypełnianie niezbędnych formularzy, punkt badań przesiewowych i lekarskich, aż do sali poboru krwi.

W czasie kiedy Dominik dokonywał donacji, reszta grupy zwiedziła te pomieszczenia Centrum Krwiodawstwa, które zazwyczaj są niedostępne dla osób spoza personelu medycznego szpitala. Zajrzeliśmy m. in. do separatorni, gdzie z pełnej krwi wyodrębnia się jej poszczególne składniki, to jest osocze i tzw. masę płytkową.

Ostatnim punktem na szlaku zwiedzania była sala ekspedycji, wypełniona chłodniami, w których odpowiednio przygotowana krew oczekuje w temperaturze 2-6 st. C na transport do Białegostoku. Dowiedzieliśmy się też, że właśnie tam funkconuje jedyna w Europie w pełni zautomatyzowana mrożarnia osocza, która budową przypomina młodym logistykom magazyny wysokiego składowania.

Czas spędzony w gościnnych progach łomżyńskiego szpitala, życzliwość personelu medycznego oraz szczegółowe wyjaśnienia pani doktor Anny Ogrodnik-Wycik, która odpowiedziała na wszystkie nasze pytania, z pewnością rozwiały wszelkie wątpliwości młodzieży dotyczące dawstwa krwi. Tym samym, grono honorowych krwiodawców Ekonomika wkrótce powiększy się o nowych członków.

Foto: Pobrana krew podczas oznaczania i przygotowywania do transportu
Foto: Rejestracja kandydata na dawcę
Foto:
Foto:
Foto: Logistycy zasłuchani w wykład pani doktor Anny Ogrodnik-Wycik
Foto: Dominik Sobociński podczas pierwszej donacji
Foto: Sala separacji osocza i masy płytkowej
Foto:
Foto: Wypełnianie formularza dawcy
Foto: Punkt pobory krwi do badań wstępnych
Foto: Oświadczenie dawcy
Foto: Sala poboru krwi
Foto:
Foto:
Foto: Sala ekspedycji
Foto:
Foto: Osocze pobrane od dawców w oczekiwaniu na transport
Magdalena Karwowska
śr, 20 kwietnia 2016 20:25
Data ostatniej edycji: śr, 20 kwietnia 2016 20:42:23

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę