Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5909

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodziliśmy rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar. Młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży została zaproszona przez Kancelarię Prezydenta RP do uczestnictwa w ogólnopolskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Program obchodów przewidywał między innymi Posadzenie Dębu Pamięci w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego i Lekcję Katyńską w Pałacu Prezydenckim, prowadzoną przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Oprócz naszych uczniów pod opieką Pana Krzysztofa Domalewskiego, w obchodach brały udział delegacje kilkunastu szkół z całej Polski, które w swoich środowiskach upamiętniały zamordowanych oficerów przez posadzenie Dębów Pamięci w ramach projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Dąb zasadzony przez Prezydenta RP, prezesa stowarzyszenia Parafiada i przedstawicieli młodzieży szkolnej upamiętnił wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej. Jak mówił Pan Prezydent, "Dąb Pamięci dedykowany wszystkim ofiarom  ludobójstwa katyńskiego zaczyna swoje życie w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego jako kolejny symbol nie tylko pamięci o tych, którzy zostali pomordowani w Katyniu, ale także jako jeden z symboli siły Rzeczypospolitej i siły naszego narodu".

I tylko p a m i ę ć została 
Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy

I  woła  o  s p r a w i e d l i w o ś ć
I  p r a w d ę  po świecie niesie -
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie.
/Feliks Konarski – Katyń/

Pan Prezydent Andrzej Duda podziękował młodzieży za przyjęcie zaproszenie oraz za to, „że  dają świadectwo pamięci i postawy patriotycznej, miłości ojczyzny oraz gotowości do służby ojczyźnie. - Tego wszystkiego, co mieli oni, pomordowani w Katyniu, polscy oficerowie”.

Kolejnym elementem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej była lekcja w Pałacu Prezydenckim prowadzona przez podsekretarza stanu w KP Wojciecha Kolarskiego, Kamilę Sachnowską i dr Andrzeja Zawistowskiego z Biura Edukacji Publicznej IPN. Prowadzący uświadomili młodzież, że ofiary zbrodni katyńskiej to kwiat polskiej inteligencji, uczestnicy walk o niepodległość, wojny z bolszewikami 1920r., wielokrotnie odznaczani, bardzo aktywni działacze społeczni, polityczni, ojcowie i synowie, ludzie wykształceni, lekarze, prawnicy, nauczyciele.

Sama uroczystość i pobyt w Pałacu Prezydenckim zrobiły na wszystkich duże wrażenie, które długo pozostanie w pamięci.

opr. Krzysztof Domalewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
so, 16 kwietnia 2016 22:57
Data ostatniej edycji: nie, 17 kwietnia 2016 12:05:08

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę