Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodziliśmy rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Tegoroczne obchody miały szczególny wymiar. Młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży została zaproszona przez Kancelarię Prezydenta RP do uczestnictwa w ogólnopolskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Program obchodów przewidywał między innymi Posadzenie Dębu Pamięci w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego i Lekcję Katyńską w Pałacu Prezydenckim, prowadzoną przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Oprócz naszych uczniów pod opieką Pana Krzysztofa Domalewskiego, w obchodach brały udział delegacje kilkunastu szkół z całej Polski, które w swoich środowiskach upamiętniały zamordowanych oficerów przez posadzenie Dębów Pamięci w ramach projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.
Dąb zasadzony przez Prezydenta RP, prezesa stowarzyszenia Parafiada i przedstawicieli młodzieży szkolnej upamiętnił wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej. Jak mówił Pan Prezydent, "Dąb Pamięci dedykowany wszystkim ofiarom ludobójstwa katyńskiego zaczyna swoje życie w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego jako kolejny symbol nie tylko pamięci o tych, którzy zostali pomordowani w Katyniu, ale także jako jeden z symboli siły Rzeczypospolitej i siły naszego narodu".
I tylko p a m i ę ć zostałaPo tej katyńskiej nocy...
Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy
I woła o s p r a w i e d l i w o ś ć
I p r a w d ę po świecie niesie -
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie.
/Feliks Konarski – Katyń/
Pan Prezydent Andrzej Duda podziękował młodzieży za przyjęcie zaproszenie oraz za to, „że dają świadectwo pamięci i postawy patriotycznej, miłości ojczyzny oraz gotowości do służby ojczyźnie. - Tego wszystkiego, co mieli oni, pomordowani w Katyniu, polscy oficerowie”.
Kolejnym elementem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej była lekcja w Pałacu Prezydenckim prowadzona przez podsekretarza stanu w KP Wojciecha Kolarskiego, Kamilę Sachnowską i dr Andrzeja Zawistowskiego z Biura Edukacji Publicznej IPN. Prowadzący uświadomili młodzież, że ofiary zbrodni katyńskiej to kwiat polskiej inteligencji, uczestnicy walk o niepodległość, wojny z bolszewikami 1920r., wielokrotnie odznaczani, bardzo aktywni działacze społeczni, polityczni, ojcowie i synowie, ludzie wykształceni, lekarze, prawnicy, nauczyciele.
Sama uroczystość i pobyt w Pałacu Prezydenckim zrobiły na wszystkich duże wrażenie, które długo pozostanie w pamięci.
opr. Krzysztof Domalewski