sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5792

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


II Dzień Dawcy Szpiku

21 marca 2016 r. miał miejsce finał projektu edukacyjnego realizowanego w bieżącym roku szkolnym przez klasę III TA pod opieką wychowawczyni Magdaleny Karwowskiej. Uczniowie po raz drugi postanowili uczcić pierwszy dzień wiosny rejestrując w Ekonomiku potencjalnych dawców szpiku.

Akcję poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania. Najpierw uczniowie zostali zaznajomieni z ideą dawstwa szpiku, a także poznali najważniejsze choroby, leczone skutecznie poprzez przeszczepienie komórek macierzystych pobranych od dawców. Następnie, poszczególne zespoły zadaniowe prowadziły w szkole działania przygotowawcze. Na zajęciach w ramach godzin wychowawczych, przedstawiali w poszczególnych klasach prezentację wyjaśniającą najważniejsze kwestie związane z procesem rejestracji potencjalnych dawców w światowych bazach oraz wyjaśniali, na czym polega proces przekazania chorym komórek macierzystych. Ponadto, prowadzili akcję promocyjną, przygotowując m.in. plakaty zachęcające do wstąpienia w szeregi osób zarejestrownaych w fundacji DKMS.

Finał akcji nastąpił 21 marca br., kiedy to po odpowiednim przygotowaniu sali, młodzież przystąpiła do rejestracji. W godzinach 8:30-13:00, 35 osób wypełniło formularze i pobrało wymazy, pozwalające na zbadanie ich kodu genetycznego, a tym samym na wpisanie na listę potencjalnych dawców szpiku.

Po dokładnej kontroli zestawów rejestracyjnych, przesyłka wyruszyła w drogę do fundacji DKMS, która na całym świecie umożliwia pomoc chorym na nowotwory krwi i inne schorzenia, dla których często jedyną skuteczną terapią jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawców niespokrewnionych.

Dzięki działaniom kl. III TA, w naszej szkole zarejestrowano na przestrzeni dwóch lat już 91 potencjalnych dawców komórek macierzystych, a świadomość społeczności szkolnej na temat istoty dawstwa szpiku z pewnością wzrosła.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Magdalena Karwowska
so, 26 marca 2016 07:26
Data ostatniej edycji: so, 26 marca 2016 08:06:33

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0