Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Koncert pasyjny w kościele Krzyża Świętego

Mękę Pańską w poezji i muzyce, w kościele Krzyża Świętego przedstawili: organista Gedymin Grubba, trębacz Paweł Gruba oraz recytator Mariusz Rytel. – Zbliża się Wielki Tydzień, dlatego przygotowaliśmy cykl, który od wielu lat w różnych składach mamy w repertuarze i mam nadzieję, że w jakiś sposób wpisuje się on w te okoliczności refleksji i przygotowań do Wielkiej Nocy – mówi Gedymin Grubba. Dla wybitnego organisty był to koncert szczególny również z innego powodu, bowiem w październiku ubiegłego roku brał udział w instalowaniu w świątyni nowych organów, za którymi zasiadł właśnie w sobotni wieczór.

Grę, świętującego w tym roku 20 lecie pracy twórczej, organisty i kompozytora Gedymina Grubby, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w katedrze w Pelplinie oraz prezentatora organów archikatedry w Oliwie, łomżyńska publiczność miała okazję podziwiać wielokrotnie. Gedymin Grubba jest też cenionym specjalistą w dziedzinie renowacji i opiniowania  instrumentów organowych, stąd jego obecność przy instalowaniu w kościele Krzyża Świętego przywiezionych z Niemiec organów i koncert z ich wykorzystaniem pół roku później. 
– Wystąpiłem tu dziś z ogromną satysfakcją, bo instrument jest praktycznie zakończony, etap budowy został odebrany po ukończeniu w ubiegłym miesiącu szafy organowej – mówi Gedymin Grubba. – Cieszy to teraz nie tylko ucho, ale i oko, bo jeśli chodzi o cały wizerunek frontowy to projekt jest naprawdę udany – to jeden z ładniejszych instrumentów w tej części Polski.
O walorach brzmieniowych skonstruowanych ponad 40 lat temu organów wierni, od pół roku, mogą przekonywać się na co dzień za sprawą do niedawna Przemysława Piwowarskiego, a obecnie Michała Rajewskiego, jednak sobotni koncert pasyjny był dla nich wyjątkowym doznaniem, łączącym potęgę organowego brzmienia, subtelne dźwięki trąbki oraz religijną poezję. 
– Była to poezja różnych polskich autorów od XIV wieku po czasy współczesne – wyjaśnia Gedymin Grubba. – Chcieliśmy ją ułożyć w sześcioodcinkowy cykl pasyjny, opisujący Golgotę, Krzyż, Drogę Krzyżową, Pietę, Cierpienie, Epitafium – to wszystko, co stanowi istotę tego przeżywania.
– Pięknie to brzmiało, bo w tej świątyni jest dobra akustyka – dodaje debiutujący w Łomży trębacz Paweł Gruba. – Trąbka znakomicie prezentuje się w kościele, pięknie harmonizuje też z brzmieniem organów – świątynie są dla mnie najlepszym miejscem do grania!
Sobotni koncert był jednym z czterech, które Mariusz Rytel, Paweł Gruba i Gedymin Grubba zagrają w kościołach diecezji łomżyńskiej podczas poprzedzającego Wielki Tydzień weekendu.
– Wczoraj graliśmy w Łapach, w niedzielę rano zagramy w Przytułach, a w południe w Grajewie – mówi Gedymin Grubba. – Pierwszy z tych koncertów został zarejestrowany dla Radia Maryja i jego fragmenty będą przez najbliższe lata emitowane w okresie Wielkiego Postu.
– Cieszę się, że te organy trafiły do nas i mogliśmy dzięki nim przeżyć tak wzruszający koncert pasyjny – ocenia ks. proboszcz Andrzej Godlewski. – Zastąpiliśmy nimi instrument elektroniczny, a są znacznie droższe i bardziej skomplikowane, wymagając częstej konserwacji czy też strojenia. Obawiałem się więc, że wierni nie zauważą tej różnicy, ale zauważają, cieszą się, ktoś nawet w październiku popłakał się ze wzruszenia, kiedy te organy były oddane do użytku. Tym większa radość, że ten instrument tutaj jest, bo jeszcze bardziej wpływa na piękno nabożeństw, piękno liturgii i piękno muzyki w naszej świątyni!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę