Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Minister edukacji przypomina o deklaracjach w przedszkolach

Główne zdjęcie
Fragment listu minister edukacji Anny Zalewskiej do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów w sprawie 6-latków

Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej skierowała listy do wszystkich prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz innych organów prowadzących publiczne: przedszkola i szkoły oraz inne formy wychowania przedszkolnego. Minister zaznacza m.in., że ani organy prowadzące, ani dyrektorzy przedszkoli i szkół nie mogą odmówić rodzicom złożenia wniosków, czy deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu. Nie mogą także dzielić dzieci na te, które mogą korzystać z przedszkola oraz te, które muszą chodzić do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wybór miejsca edukacji dziecka należy do jego rodziców.

Minister Edukacji przypomniała w pismach, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie edukacji publicznej, a taką potrzebą jest m.in. organizacja wychowania przedszkolnego, należy do zadań własnych gminy. Gminy mają obowiązek zapewnić miejsce w placówkach wychowania przedszkolnego wszystkim uprawnionym dzieciom. Natomiast wybór miejsca realizacji edukacji pozostaje w kompetencjach rodziców.
Dodatkowo szefowa MEN przypomniała, że na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa.

„Należy także podkreślić, że postępowanie rekrutacyjne do publicznych placówek wychowania przedszkolnego przeprowadza się dla wszystkich dzieci w kategoriach wiekowych przewidzianych w ustawie o systemie oświaty, a nie tylko dla wybranych, czy wskazanych przez organ prowadzący” - napisała minister.
Wyjaśniła, że zgodnie z przepisami dziecko urodzone w 2010 r., czyli tegoroczny sześciolatek będzie od września zobowiązany odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, chyba, że zgodnie z wolą rodziców pójdzie do I klasy szkoły podstawowej.
„Dziecko nie może być traktowane przedmiotowo. Nie można, bez zgody jego rodziców, administracyjnie decydować o miejscu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego np. przenosząc dziecko do innego miejsca, budynku itp.” - czytamy w liście.

Minister przypomina samorządowcom o art. 20w ust. 2 ustawy o systemie oświaty, który stanowi, że w przypadku dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola rodzice składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaznacza, że ani organy prowadzące, ani dyrektorzy przedszkoli i szkół nie mogą odmówić rodzicom złożenia wniosków, czy deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę