Prezydent zmienia podejście do 6-latków?
Po niedzieli, we wszystkich miejskich przedszkolach w Łomży, mają zostać przeprowadzone ankiety wśród rodziców dzieci sześcioletnich, dotyczące tego, gdzie chcą posłać swoje dzieci od nowego roku szkolnego. To – jak podał ratusz - najważniejsze ustalenie z piątkowego spotkania prezydenta miasta z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych. Ratusz podkreśla, że „żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły”.
Ratusz podaje, że nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która zakłada powrót do obowiązku szkolnego w wieku lat siedmiu i przedszkolnego dla sześciolatków sprawiała, że istniejąca baza przedszkoli w Łomży nie pomieści trzy, cztero, pięcio i sześciolatków. To co dwa tygodnie temu władze ratusza podawały jako sprawę ostatecznie ustaloną – 6-latki idą do klasy pierwszej albo do szkolnej zerówki - teraz już pewnym nie jest.
- „W drodze społecznego porozumienia samorząd musi zdecydować, jak pogodzić interesy różnych grup społecznych” - czytamy w komunikacie ratusza. - „Samorząd Łomży rozważa utworzenie w szkołach podstawowych oddziałów przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich, zbudowanych według najlepszych praktyk samorządowego przedszkola. Oprócz tego brana jest pod uwagę także możliwość zapewnienia oddziałów dla sześciolatków w części istniejących samorządowych przedszkoli publicznych”.
Dalej ratusz – jak podaje - „ze względu na obawy rodziców” opisuje jak będą wyglądały oddziały przedszkolne w szkołach.
Najważniejsze jest to, że oddziały przedszkolne w szkołach nie będą różniły się praktycznie niczym od tego, co mogą zaoferować obecnie przedszkola. W myśl projektu „Przedszkole w szkole”, w każdej ze szkół podstawowych planowane jest utworzenie dwóch takich oddziałów. Jeden oddział sześciolatków prowadzić będą dwie nauczycielki, a do każdych dwóch oddziałów zatrudniona zostanie pomoc nauczyciela. Oferta żywieniowa składać się będzie z obiadu przygotowanego przez szkolną stołówkę oraz drugiego śniadania i podwieczorku. Zasady odpłatności za wyżywienie będą takie jak w przedszkolach samorządowych. Oddział pracować będzie do 10 godzin, a czas pracy oddziału zostanie uzgodniony z rodzicami. „Przedszkole w szkole” będzie placówką nieferyjną, co oznacza, że będzie pracowało w okresie ferii letnich i zimowych z uwzględnieniem miesięcznej przerwy urlopowej. Oddziały sześciolatków mieścić się będą w odrębnych salach przygotowanych do funkcji dydaktycznej i rekreacyjno-wypoczynkowej. W pobliżu sal znajdą się szatnie i toalety.
Ratusz uważa, że takie rozwiązanie jest „propozycją kompromisowego rozwiązania dylematów edukacyjnych związanych z sześciolatkami”. Podkreśla, że jest to zgodne z ostatnią nowelizacją ustawy o systemie oświaty i pozwoli uniknąć konieczności zwolnienia nauczycieli pierwszego etapu przedszkolnego oraz zapewni miejsca w przedszkolach dla trzylatków.
W zakończeniu komunikatu ratusz podkreśla, że „żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły” i że w połowie lutego, a więc już po zebraniu ankiet od rodziców dzieci 6-letnich z przedszkoli, planowane jest kolejne spotkanie z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych w tej sprawie, a nabory do szkół i przedszkoli odbędą się w drugiej połowie marca br..
zobacz też wcześniejsze nasze teksty na ten temat:
6-latek w Łomży idzie do szkoły - władza zdecydowała (22 stycznia 2016)
„Samorząd Łomży nie liczy się ze zdaniem rodziców” (27 stycznia 2016)
Ministerstwo Edukacji Narodowej o zerówkach dla 6-latków... w Łomży (2 lutego 2016)
Rzecznik Praw Obywatelskich broni 6-latków z Łomży (3 lutego 2016)