Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

Krynicka głosowała za tym, aby 6-latek...

Główne zdjęcie
Poseł Bernadeta Krynicka

„Rząd PiS nic innego nie robi, tylko realizuje program wyborczy” - mówi poseł Bernadeta Krynicka apelując z Łomży do opozycji, by dała mu „spokojnie pracować”. Jej zdaniem, wszystkie działania, które PiS podejmuje, „to jest myśl o Polsce i Polakach”, a ataki są po to, aby zakłócić pracę. Poseł Krynicka z PiS odnosiła to również do ataków na władze Łomży - także z PiS, które chcą, aby wszystkie dzieci 6-letnie zamiast do przedszkoli posłać do szkoły albo do szkolnej zerówki. - Głosowałam za tym, żeby to rodzic miał wybór, czy jego dziecko (6-letnie - dop. red.) pójdzie do szkoły czy do zerówki – mówiła poseł Krynicka. Tymczasem według Ministerstwa Edukacji Narodowej, nowe prawo, za którym głosowała także poseł Krynicka, możliwość wyboru miejsca realizacji wychowania przedszkolnego dla dziecka 6-letniego - w przedszkolu czy szkolnej zerówce - daje rodzicom, a nie prezydentowi miasta.

Konferencja posłanki
Konferencja posłanki
Poseł Bernadeta Krynicka i ulotka PIS
Poseł Bernadeta Krynicka i ulotka PIS

Poseł Krynicka, która po wyborach w październiku ubiegłego roku po raz pierwszy zasiadła w ławach sejmowych, w poniedziałek zorganizowała pierwszą konferencję prasową. Przede wszystkim apelowała w jej trakcie do opozycji, aby dała rządowi PiS spokojnie pracować. Z jej wypowiedzi wynikało, że wszystko co robi rząd jest dobre dla Polaków i Polski. Mówiła o tym, że demokracja w Polsce nie jest zagrożona, o programie 500+, który ma wejść w życie od 1 kwietnia, mówiła o ustawie o służbie cywilnej, która zniosła „fikcyjne konkursy” na najwyższe stanowiska urzędnicze w państwie, oraz o ustawie medialnej, która jej zdaniem „zwraca media Polakom” i teraz będzie tam przekazywana „rzeczywistość niezafałszowaną”. Mówiła także o planowanej ustawie o bezpłatnych lekach dla osób starszych, która jest dopracowywana, m.in. po to, aby babcia za darmo nie brała leków dla wnuczka.

Oddział przedszkolny w szkole i przedszkole to jest to samo?
Poseł Krynicka mówiła także o zmianie prawa dotyczącego wyboru przez rodziców, czy ich 6-latek ma iść do szkoły, czy zostać jeszcze rok w przedszkolu. Poseł mówiła, że to dobra zmiana, a po chwili dodawała, że wie, iż w Łomży 6-latki mają pójść do szkolnych zerówek " i będą miejsca w przedszkolach dla 3-latków". Mówiła także, że  jest „szerzona propaganda” oraz „robienie zamętu, żeby zastraszyć ludzi”. Dopytywana o prawo rodziców do wyboru szkoły czy przedszkola Krynicka kluczyła mówiąc, "to że budynek nazywa się szkołą, to nie znaczy, że obszar w nim nie będzie przedszkolem i że to jest kwestia organizacji, bo mogą być stworzone warunki identyczne jak w przedszkolu." Pytana wprost czy rodzic z Łomży ma prawo zostawić swoje 6-letnie dziecko w przedszkolu? odpowiadała, że „może być oddział przedszkolny w szkole i to jest to samo”.
- Głosowałam za tym, żeby to rodzic miał wybór, czy jego dziecko (6-letnie - dop. red.) pójdzie do szkoły czy do zerówki – mówiła poseł Krynicka.

MEN: wybiera rodzic, nie władza
Zupełnie inaczej sprawę tę widzi jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej, które poprosiliśmy o wyjaśnienia po ogłoszonych przez władze miasta planach posłania wszystkich dzieci 6-letnich do klas pierwszych albo zerówek w szkołach podstawowych. Zapytaliśmy MEN czy nieutworzenie w danym mieście zerówki w przedszkolu będzie złamaniem prawa? Jakie są tego konsekwencje?
W odpowiedzi ministerstwo podało, że "zapewnienie miejsc kształcenia, wychowania i opieki w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego jest zadaniem oświatowym gmin. Rada gminy ustala sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i wskazuje adresy placówek, do których można zapisać dziecko.
Decyzja wyboru miejsca wychowania przedszkolnego dla dziecka realizującego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego należy jednak do rodzica.
Dodatkowo wyjaśniam, że zgodnie z przepisami art. 20w ust. 2 ustawy o systemie oświaty w przypadku dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola rodzice składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
Mając powyższe na uwadze, dziecko może kontynuować edukację przedszkolną i realizować obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, pozostając w dotychczasowym przedszkolu."

Pełne wyjaśnienia Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie nowych praw rodziców 6-latków i obowiązków samorządu opublikujemy jutro.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę