Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Do szkoły później

Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwalone przez parlament pod koniec 2015 roku ustawy znoszące obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po publikacji, ale będą skutkowały od września. Zmiany dotyczą także dzieci, które już poszły do szkoły. Te urodzone w 2009 r., które rozpoczęły naukę jako 6-latki w roku szkolnym 2015/2016 będą mogły, na wniosek rodziców złożony do 31 marca 2016 r., kontynuować naukę w pierwszej klasie w kolejnym roku. Analogiczne uprawnienie otrzymali rodzice dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., które w tym roku szkolnym poszły do drugiej klasy - na wniosek rodziców będą mogły kontynuować naukę w tej samej klasie w kolejnym roku.

Zgodnie z nowymi przepisami od września 2016 roku dzieci 6-letnie zostaną objęte obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, a obowiązkowa nauka w szkole będzie się zaczynać w wieku 7 lat.
Jednocześnie rodzice będą mogli do 31 sierpnia w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, wystąpić do dyrektora szkoły z wnioskiem o odroczenie rozpoczęcia przez ich dziecko nauki, pomimo osiągnięcia przez nie wieku, w którym powinno obowiązkowo pójść do szkoły.
Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej będzie mogło rozpocząć także dziecko 6-letnie. Warunkiem będzie odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego albo przedstawienie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole.

Przedszkolaki
W miejsce obowiązku przedszkolnego dla 5-latków nowe przepisy wprowadzają prawo dzieci 5-letnich do wychowania przedszkolnego. Takie same prawo do wychowania przedszkolnego mają również dzieci 4-letnie, a od 1 września 2017 r otrzymają je także 3-latkowie. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi im zapewnić miejsce w przedszkolu jeśli o to wystąpią rodzice.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę