Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5909

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Ekonomik na Pogorii

W dniu 27 listopada dwoje uczniów Ekonomika: Anita Waszczuk oraz Michał Kapelewski wraz z opiekunem Piotrem Rogalskim udali się w podróż do Włoch by tam rozpocząć rejs żaglowcem Pogoria po Morzu Śródziemnym, a konkretnie po Morzu Liguryjskim.

Poza naszą trójką na Pogorii było jeszcze 47 innych osób, w tym 6 z innych szkół z Łomży. Po 26-godzinnej podróży autokarem przez Polskę, Czechy i Austrię dotarliśmy do Włoch do miasta początkowego naszej wyprawy - Livorno.

Cały pierwszy dzień spędziliśmy w porcie zapoznając się z żaglowcem, zasadami bezpieczeństwa, zasadami panującymi na jachcie oraz podstawami żeglarstwa. W morze wyszliśmy następnego dnia. Naszym celem było miasteczko Calvia na wyspie Korsyka. Podczas drogi morze bujało statkiem, co u niektórych spowodowało wystąpienie choroby morskiej. Wszyscy jednak dzielnie ją znosili. Na zwiedzanie urokliwej Calvii mieliśmy niemal cały dzień oraz wieczór.

Następnego dnia wyruszyliśmy ponownie w rejs. Tym razem naszym celem było małe miasteczko Porto Venere. To bardzo ładne miasto przyjęło nas dobrą pogodą i pięknymi widokami. W lokalnej restauracji skosztowaliśmy regionalnej kuchni. Kolejnym, przedostatnim etapem naszej podróży było miasta Santa Margarita Ligure oraz Portofino. Klimat tych miasteczek jest niepowtarzalny, tak jak specjały miejscowej kuchni. Z jednego do drugiego miasteczka wiedzie malownicza droga wzdłuż wybrzeża. Portem docelowym naszej wyprawy, gdzie kończyliśmy naszą przygodę z żaglami było słynne San Remo. Miasto największe spośród odwiedzanych przez nas. W nocy pięknie oświetlone, a spacer jego uliczkami dostarczył każdemu niezapomnianych wrażeń. Oczywiście również tutaj kosztowaliśmy miejscowych specjałów.

Z San Remo udaliśmy się w długą, 27-godzinną podróż powrotną do domu. Wszyscy wróciliśmy z wieloma bardzo miłymi wspomnieniami, nowo zdobytymi umiejętnościami (potwierdzonymi zaświadczeniami i wpisami do książeczek żeglarskich) oraz oczywiście z nowo zawartymi znajomościami. Żeglowanie w świetle zachodzącego Słońca czy w nocy pod gwiazdami przy niemal absolutnej ciszy to przeżycia, które pozostaną w nas na zawsze, a których nie oddadzą żadne słowa.

Jednak życie na statku to nie same przyjemności. To również ogrom różnego rodzaju obowiązków: sprzątanie całego jachtu, manewrowanie żaglami, przygotowywanie posiłków, zmywanie czy prace bosmańskie. To wszystko jednak uczy współpracy, szacunku do czyjejś pracy, odpowiedzialności, ale przede wszystkim pokonywania własnych słabości.

 

tekst i zdjęcia: Piotr Rogalski

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Katarzyna Zając-Malinowska
śr, 09 grudnia 2015 17:20
Data ostatniej edycji: śr, 09 grudnia 2015 18:13:42

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę