Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 14 maja 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie święto jazzu

Gwiazdy polskiego i światowego jazzu wezmą udział w VIII Novum Jazz Festival w Łomży. 7 i 8 listopada w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II wystąpią, m. in.: Anna Gadt Quartet z udziałem wszystkich muzyków tria RGG, Piotr Wojtasik Quintet z amerykańskim perkusistą oraz międzynarodowy Maciej Kądziela Quintet z muzykami ze Szwecji i Hiszpanii. Festiwal to też konkurs – Przegląd Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej, dlatego wystartuje w nim 13. wybitnie utalentowanych młodych muzyków, a ubiegłoroczny zwycięzca, pianista Piotr Matusik zaprezentuje ze swym kwartetem specjalny program „Tribute To Chick Corea”.

Novum Jazz Festival, organizowany od ośmiu lat przez Radio Nadzieja i Centrum Katolickie im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego Łomży, dzięki wsparciu Zakładu Usług Informatycznych Novum, to jeden z nielicznych festiwali jazzowych w Polsce z konkursem dla młodych muzyków. W tym roku spośród wielu zgłoszeń do walki o tytuł Nowej Nadziei Jazzu zakwalifikowano 13. młodych muzyków: wokalistki, puzonistów, skrzypków, trębaczy, saksofonistów i gitarzystę. Czterech brało już udział w poprzednich festiwalach, a najbardziej utytułowany z nich jest saksofonista Michał Jan Ciesielski – laureat licznych konkursów, w tym drugi w Łomży w roku 2011 i trzeci rok później.
– Poziom zgłoszeń konkursowych był tak wysoki, że zastanawiałem się, czy nie zwiększyć finałowej stawki do 16. uczestników! – mówi dyrektor artystyczny festiwalu i jego organizator Mirosław Dziewa. – Byłaby to już jednak przesada, tym bardziej, że już ta 13. też gwarantuje nam występy i konkursowe emocje na najwyższym poziomie!
O tym, że główna nagroda łomżyńskiego festiwalu staje się często przepustką do dalszej kariery przekonują późniejsze losy chociażby Artura Tuźnika, Sebastiana Zawadzkiego czy, pierwszego w roku ubiegłym, Piotra Matusika.
- Piotr Matusik wygrał ubiegłoroczny festiwal i to była jedna z najbardziej oczekiwanych przez publiczność nagród – mówi Mirosław Dziewa. – Liczę, że teraz zostanie bardzo ciepło przyjęty, tym bardziej, że niedawno wydali świetną płytę „Tribute To Chick Corea”, ale myślę, że Piotr zagra też trochę swoich utworów, tym bardziej, że przed tygodniem zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie na najlepszą kompozycję jazzową!
Wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu będzie też koncert Anny Gadt, której towarzyszyć będą muzycy legendarnego RGG: pianista Łukasz Ojdana, kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Michał Dziewiński.
– To bardzo ciekawa wokalistka, nagrodzona chociażby przez samego Billy'ego Harpera, a jej mąż Nikola Kołodziejczyk też jest wybitnym muzykiem i aranżerem – zauważa Mirosław Dziewa. – Jednak ona wybrała trio RGG, bo jej muzyka jest bardzo zbliżona do konwencji tego zespołu – sam jestem bardzo ciekaw jak to zabrzmi!
Sobotnie spotkanie z jazzem zakończą koncert oraz nocne jam session w restauracji Retro.
– Tym razem jam session w Retro zostanie poprzedzony koncertem gitarowego duetu Przemysław Strączek i Gabriel Niedziela – zapowiada Mirosław Dziewa. – Gabriel dwa lata temu zdobył u nas II nagrodę, z kolei Przemek niedawno koncertował w Łomży, a razem przedstawią bardzo nastrojową muzykę, kompozycje pianisty Billa Evansa.
W niedzielę fanów improwizowanej muzyki najwyższych lotów od rana czekają konkursowe emocje. Zwycięzców poznamy na wieczornym koncercie o godz. 18.00, a później na scenie wystąpią międzynarodowe zespoły saksofonisty Macieja Kądzieli oraz trębacza  Piotra Wojtasika.
– Kwintet Macieja Kądzieli to wyśmienici muzycy! – podkreśla Mirosław Dziewa. – Gra w nim np. Artur Tuźnik, pianista i laureat pierwszej edycji naszego konkursu, który występował w Łomży wielokrotnie, a teraz studiuje indywidualnie w Kopenhadze w klasie solistycznej, bo ukończył już uczelnię w Odense. Sekcja rytmiczna to z kolei dwóch fenomenalnych Szwedów, Johannes Vaht i Olle Dernevik, a do tego hiszpański wirtuoz trąbki Natanael Ramos Garcia. Zaś co do Wojtasika, to słyszałem go w nowym repertuarze i zupełnie odpadłem – powiedziałem, że musi u nas wystąpić, mimo tego, że grał przecież w ubiegłym roku i udało się! Liderowi będą towarzyszyć muzycy tej klasy, co amerykański perkusista Eric Allen, saksofonista tenorowy Marcin Kaletka, w tej chwili już adiunkt na uczelni w Katowicach, równie wybitny pianista Michał Szkil, też kiedyś drugi na naszym festiwalu oraz kontrabasista Michał Barański. Są niesamowici, podobnie jak inni muzycy biorący udział w tegorocznym festiwalu, zapowiadają się więc nam ogromne emocje i wspaniałe koncerty!

Wojciech Chamryk

210510110729.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę