Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Naucz się żyć a później zostań filozofem

Primum vivere - deinde philosophari - tak pisał Wincenty Lutosławski – wybitny filozof wywodzący się z Drozdowa i taki tytuł nadano wystawie którą można zobaczyć w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Ekspozycję przedstawiającą pamiątki po profesorze Lutosławskim przygotowano z okazji 50-lej jego rocznicy śmierci. Fotografie, listy, dzieła oraz elementy warsztatu pracy ilustrują działalność społeczną, dorobek naukowy, rozliczne kontakty z „wielkimi” współczesnymi filozofowi oraz życie prywatne wybitnego mieszkańca podłomżyńskiego Drozdowa.


Wincenty Lutosławski to jeden z najlepszych w świecie znawców filozofii Platona. To właśnie on opracował, obowiązującą do dziś, chronologię dzieł greckiego filozofa. W okresie zaborów krzewił myśl narodową, w dwudziestoleciu międzywojennym starał się zaszczepiać mądry patriotyzm, pozbawiony szowinizmu, nienawiści rasowej, pogardy dla innych nacji. Wiele z jego przemyśleń jest bardzo współcześnie aktualnych. Choćby oceny i postulaty dotyczące etatyzmu, reform społecznych, czy wreszcie indywidualnego postępowania ludzi.

Niewygodny ideowo dla ustroju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, przez długi czas był pomijany milczeniem. Dopiero w ostatnich latach jego dokonania na nowo mogą być publicznie doceniane.

Ekspozycję przygotowała Małgorzata Mrówka z Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie – gdzie udostępniano ją publiczności od listopada ubiegłego roku. Teraz pamiątki po Wincentym Lutosławskim przez kilka tygodni można oglądać w jego rodzinnym domu w Drozdowie.
Wystawa w Muzeum Przyrody w Drozdowie eksponowana będzie od 1 maja do końca czerwca w godzinach 8.30 - 17.30.

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę