Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Młodość, talent i klasyka

Ona to tegoroczna maturzystka i absolwentka łomżyńskiej szkoły muzycznej, a od października studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. On studiuje w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, śpiewa w chórach akademickich i zespole rockowym. Jednak w duecie Bluebird Weronika Rydzewska i Sebastian Brejnak wracają do korzeni klasycznego rocka i folku lat 60., czerpiąc z twórczości Boba Dylana, The Beatles, Buffy Sainte-Marie czy Johna Lennona. – Nie są to utwory z pierwszych miejsc teraźniejszych list przebojów, dlatego chcemy tę muzykę odkrywać na nowo, pokazywać, że wciąż drzemie w niej siła! – mówi Sebastian Brejnak. W piątkowy wieczór młodzi muzycy wykonali jednak w herbaciarni Pikoteria nie tylko ponadczasowe kompozycje wymienionych wyżej legend i innych klasyków, ale też siedem ciekawych autorskich utworów z przygotowywanej debiutanckiej płyty duetu.

O powstaniu  Bluebird zadecydował przypadek, chociaż Weronika i Sebastian znali się już wcześniej, a nawet mieli już okazję grać razem.
– Znaliśmy się ze szkoły podstawowej, kiedyś nawet zdarzyło nam się zagrać w duecie na jednym z egzaminów – mówi Sebastian Brejnak. – Czujemy muzykę na podobnych falach, cieszy nas oboje!
– Zawsze gdzieś te nasze drogi łączyły się, a tak na poważnie zaczęło się to w styczniu, od recitalu Sebastiana, gdzie zaproponował mi współpracę i od tego zaczęło się nasze wspólne muzykowanie – dodaje Weronika Rydzewska. – W jakiś sposób nawzajem się uzupełniamy, myślę,że daje to niezłe efekty – na pewno lepsze, niż gdybyśmy występowali oddzielnie.
Sebastian jest studentem trzeciego roku antropologii kulturowej, wokalistą i flecistą. Śpiewa w Krakowskim Chórze Akademickim oraz Camerata Jagellonica Uniwersytetu Jagielońskiego, jest też liderem zespołu Apple Fields. Weronika, tak jak Sebastian, ukończyła Społeczną Szkołę Muzyczną I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej, po czym kontynuowała naukę w łomżyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia.
– Szczęśliwie udało mi się skończyć jedną i drugą szkołę, a teraz wybieram się na Akademię Muzyczną do Gdańska, czyli wiążę swoją przyszłość z gitarą! – mówi Weronika Rydzewska, uczennica Piotra Suchodoły. – To dzięki niemu mogłam się w pełni rozwinąć, to on pokazał mi jak robić dobrze to, co robię.
– Skończyłem szkołę muzyczną, ale zacząłem tę naukę trochę za późno, bo gdy ukończyłem ten pierwszy stopień zaczynały się już studia, więc preferuję bardziej praktykę niż teorię – dodaje Sebastian Brejnak, podkreślając, że śpiew to jego ogromna pasja, a łomżyńskie warsztaty wokalne prowadzone przez Grażynę Łobaszewską były dla niego ogromną lekcją, z której czerpie do dziś.
Potwierdził to piątkowy koncert w Pikoterii, bowiem młodzi artyści bez kompleksów zmierzyli się z ponadczasową klasyką, przedstawiając ją w akustycznych opracowaniach na głos i gitarę klasyczną, niekiedy z wykorzystaniem tamburynu czy fletu poprzecznego. Było więc sporo utworów The Beatles, ale też klasycznego folku, czerpiącego z bluesa country Johnny'ego Casha, młodziutkiego nowego Boba Dylana z Anglii Jake'a Bugga czy solowych piosenek Beatlesów.
– Wszystko to osadzone jest w muzyce lat 60., to z niej czerpiemy najwięcej – wyjaśnia Sebastian Brejnak. – Zwracamy też uwagę na tekst, bo mamy pacyfistyczne przesłanie.
– Ale staramy się, żeby to było jak najbardziej różnorodne, żeby każdy znalazł coś dla siebie – dodaje Weronika Rydzewska.
Potencjał duetu ukazały też autorskie kompozycje młodego wokalisty: akustyczne, liryczne, czerpiące zarówno z folku jak i staroangielskich ballad, takie jak: „The Moment”, „Black & Blue”, „Out Of The Blue” czy „I Am”.
– Pracujemy nad tym materiałem i w ciągu kilku miesięcy powstało już siedem utworów – mówi Sebastian Brejnak. –Wakacje były takim bardzo intensywnym czasem, kiedy spotykaliśmy się i głowiliśmy się, jak zagrać to, co zaświtało gdzieś w głowie. Mam nadzieję, że te piosenki spodobają się, na razie nagrywaliśmy je w takim półprofesjonalnym studio, ale może z czasem uzbiera się z tego cała, nagrana już profesjonalnie, płyta.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę