Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Statuetka od przedsiębiorców dla Muzycznych Dni

Główne zdjęcie
Jacek Szymański (dyrektor artystyczny Festiwalu) i Jarosław Cholewicki (dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, głównego organizatora Festiwalu)

Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża został wyróżniony przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku na gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki odebrał masywną, mosiężną statuetkę za „przedsięwzięcie kulturalne o uznanej renomie, tworzące istotną wartość intelektualną województwa podlaskiego”. To wyraz uznania dla twórców wakacyjnego festiwalu, który od 22 lat promuje śpiew operowy i operetkowy oraz muzykę klasyczną z inicjatywy i pod dyrekcją łomżyniaka i tenora Opery Bałtyckiej Jacka Szymańskiego.

- Cieszymy się, że podlascy przedsiębiorcy doceniają nasze działania z zakresu kultury nie tylko na Ziemi Łomżyńskiej, ale i w całym województwie – mówi dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Dziękujemy za rekomendację wiceprezesowi Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Janowi Borawskiemu, który jest prezesem białostockiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Gratulacje złożył nam prezes Izby Witold Karczewski. Rada Izby Przemysłowo-Handlowej wyróżniła ponadto: Oktawę Kultur i Suwałki Blues Festiwal.
Jacek Szymański przygotowuje materiały do monografii festiwalowej na 25–lecie, jednak już teraz wstępnie szacuje, że w Muzycznych Dniach Drozdowo - Łomża wzięło udział ok. 1000 wykonawców: solistów - wokalistów, chórzystów i instrumentalistów z Polski i zagranicy.

Wdzięczni za życzliwość we współpracy 
– Wystawiliśmy około 20 razy opery,  niektóre dwukrotnie: „Nabucco”, „Halka”, „Straszny dwór”, „Rigoletto”, „Makbet”, „Cyrulik sewilski”, „Traviata”, „Don Pasquale” i „Wesele Figara” – wylicza Jacek Szymański, któremu od początku w organizacji Muzycznych Dni pomaga Dariusz Wójcik (bas). Warto przypomnieć, że opery wystawiane były w inscenizacji Jacka Szymańskiego, który je reżyserował i zaprojektował scenografię, natomiast do dwóch: „Makbeta” i „Nabucco” sam wykonał kostiumy. – A do tego operetki: „Wesoła wdówka”, „Zemsta Nietoperza” i „Księżniczka czardasza”. Wystawialiśmy je w Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie, dzięki bardzo życzliwej współpracy ze współwłaścicielką, niestety, nieżyjącą Panią Teresą Karwowską (1941 – 2015), za każdym razem dla około 1,5-tysięcznej widowni. Wyróżnienie od przedsiębiorców z Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku utwierdza nas w przekonaniu, że Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża jest ważnym działaniem artystycznym i kulturalnym. Publiczność jest zainteresowana wszystkimi gatunkami, jakie proponujemy: operą, operetką, musicalem, kameralistyką, muzyką organową i jazzem.
Jacek Szymański był w młodości solistą Chóru Katedralnego w Łomży pod dyrekcją prof. Stanisława Winiarskiego. Inwencja, konsekwencja i profesjonalizm tenora w prowadzeniu wieczorów w salach koncertowych, kościołach i parkach sprawiły, że śpiewak operowy został honorowym obywatelem powiatu łomżyńskiego i laureatem nagród: starosty łomżyńskiego i marszałka województwa podlaskiego oraz otrzymał medal „Zasłużony dla kultury polskiej”.
- Fenomenem Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża jest współpraca wielu instytucji – podsumowuje Jarosław Cholewicki z  ROK-u. – Tegoroczna edycja to były aż 22 koncerty, w których wzięło udział około 20 tysięcy widzów. Tak duże przedsięwzięcie kulturalne w Podlaskiem byłoby nie do zrealizowania bez przyjaznej pomocy i życzliwości kilkunastu instytucji i kilkudziesięciu osób prywatnych. Korzystając z okazji, szczególnie serdecznie dziękujemy Panom: Jackowi Piorunkowi i Maciejowi Żywno z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, Starostwu Powiatowemu w Łomży i Urzędowi Miejskiemu oraz Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Na wyrazy wdzięczności za pomoc zasłużyły parafie Diecezji Łomżyńskiej na czele z Biskupem Januszem Stepnowskim.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę