Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Pierwsze z Łomży w ogólnopolskim STEM

STEM to skrót od angielskich słów: science (nauka), technology, engineering i mathematics oraz nazwa rankingu miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”, wyspecjalizowanego w prowadzeniu rankingów wszelkiego rodzaju z zakresu edukacji. Autorzy sięgnęli po zdobywającą od kilku lat popularność w Stanach i NASA oraz Wielkiej Brytanii metodę przybliżania dyscyplin, od których zależy poziom życia na Ziemi. W polskich realiach dało to listę 200 liceów, które z matematyki, fizyki, chemii i informatyki uczą najlepiej w Polsce. 1. miejsce zajęło Liceum Staszica z Warszawy, które ma ponad 30% przewagi nad kolejnymi szkołami. Jedyne w zestawieniu z Łomży - I LO im. Tadeusza Kościuszki - zajęło 57. miejsce w kraju i 3. w województwie.

Ranking STEM został zorganizowany po raz pierwszy, więc wzbudził zainteresowanie wicedyrektora I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży Marka Ciecierskiego (lat 58), który od 1983 r. związany jest z liczącym się w Podlaskiem i w kraju liceum. - Po pierwsze, wydaje mi się, że ranking STEM to wartościowa informacja dla uczniów, którzy szukają miejsca w najlepszej dla siebie szkole – mówi uczący fizyki wicedyrektor Ciecierski. - W naszej szkole część uczniów nie pochodzi z Łomży, a z Grajewa, Kolna lub Zambrowa. Wybrali I LO w Łomży, mimo że mają też licea w swoim mieście. Z kolei Kuba Nagrodzki, jeden ze zdolniejszych absolwentów Publicznego Gimnazjum nr 6 wybrał LO im. Kopernika w Warszawie, ponieważ zależało mu na maturze międzynarodowej i studiach za granicą. Marek Sokołowski jest podwójnym laureatem olimpiad: matematycznej i informatycznej w 2. i 3. klasie liceum i medalistą Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. A pochodzi z Kolna.

„Pierwsze” ma Złotą Tarczę i ma co robić
To „Staszic” jako jedyne liceum, gdzie przedmioty ścisłe wykładają stołeczni pracownicy naukowi, osiągnął w STEM 100 proc. punktów. I LO w Łomży jest na 57. miejscu w Polsce ze wskaźnikiem rankingowym 40, 57 proc. Na punktację składają się pieczołowicie wyliczone osiągnięcia liceów z następujących sfer: matura obowiązkowa z matematyki 2014, matura rozszerzona z przedmiotów dodatkowych: matematyka, fizyka i astronomia, chemia, informatyka, olimpiady krajowe z tych przedmiotów i olimpiady międzynarodowe. Z Podlaskiego w klasyfikacji ogólnopolskiej najwyżej znalazły się licea: na 25. miejscu I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku (45, 97 proc.) i na 29. pozycji II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku (45, 61 proc.).  
- Nasze wyniki mogłyby być lepsze... – ociera port z czoła fizyk. - Staramy się ściągać do siebie jak najwięcej najlepszych absolwentów gimnazjów z Łomży i dawnego województwa łomżyńskiego, prawie wszyscy z PG nr 6 w Łomży decydują się na kontynuację nauki w I LO. W roku szkolnym w soboty pracownicy UW prowadzą u nas szkołę matematyczną, to dodatkowe zajęcia z chętną do pogłębiania wiedzy młodzieżą. Raz na kwartał wykładowcy wydziału fizyki też mają wykłady w I LO. Trochę współpracujemy także z Uniwersytetem w Białymstoku, czasem przyjeżdżają do nas wykładowcy, a czasami nasza młodzież tam jeździ. Nasza szkoła ma drugi rok z rzędu Złotą Tarczę „Perspektyw”, co oznacza, że jest w pierwszej setce najlepszych liceów pod względem osiąganych wyników nauczania i sukcesów na forum krajowym i międzynarodowym. Dwa lata temu wszyscy z absolwentów, starających się o studia w Politechnice Warszawskiej, w Politechnice Białostockiej i w Politechnice Gdańskiej dostali się na uczelnię. Jednak po zestawieniu STEM widać, że wciąż mamy co robić.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę