Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


VI edycja projektu – Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie 1939–1989

28 maja odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji projektu – Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie 1939–1989. Mottem tegorocznej edycji, koordynowanej przez białostocki oddział IPN, były słowa św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, a uczestnicy upamiętniali zasłużone dla Ojczyzny osoby duchowne, walczące o godność człowieka i sprzeciwiające się totalitaryzmom.

Projekt „Kamienie pamięci” służy upamiętnianiu osób – zwyczajnych ludzi, których poświęceniu zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju.

Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie „Kamienie Pamięci” zorganizowanym przez Oddział IPN w Białymstoku, który upamiętnia  czasem zwykłych ludzi, których postawa lub działalność stanowią wzór do naśladowania.

Przypomnę, że naszym „Kamieniem pamięci” był brat Marian Markiewicz, który zachował niezłomną postawę wobec prób „bezpieki”. Jego życie związane było z takimi osobami jak kardynał Karol Wojtyła – późniejszy papież Święty Jan Paweł II, Prymas Józef Glemp i innymi.

Nasz projekt znalazł się wśród 88 innych z różnych stron Polski. Wzbudził duże zainteresowanie i ciekawość, gdyż jako jedna z dwóch grup przywieźliśmy naszego Bohatera. Finał składał się z części wystawienniczej – prezentacji prac projektowych oraz gali, na której uczestnicy otrzymali symboliczne statuetki – marmurowe kamienie, dyplomy i nagrody książkowe.

Projekt przygotowali uczniowie klasy IIITL pod opieką K. Domalewskiego. Natomiast w finale szkołę reprezentowali: Bartek Piechowicz, Małgosia Felter i Karolina Truszkowska.

Finał projektu składał się z części wystawienniczej – prezentacji prac projektowych oraz gali, na której uczestnicy otrzymali symboliczne statuetki – marmurowe kamienie, dyplomy i nagrody książkowe. W uroczystym podsumowaniu projektu, które swoją obecnością  zaszczycił m.in. Abp Edward Ozorowski Metropolita Białostocki.

Do tegorocznej, szóstej już edycji przedsięwzięcia, zgłosiły grupy projektowych z różnych stron Polski, a także z Litwy i Stanów Zjednoczonych. Uczestnikami były głównie dzieci i młodzież oraz ich nauczyciele, ale do projektu włączyły się także osoby dorosłe. Upamiętniono w różnych formach (wystawy, prezentacje, filmy, wydawnictwa, a nawet komiks czy przedstawienie teatralne) 106 postaci. Wśród bohaterów projektu nie zabrakło osób duchownych związanych z Archidiecezją Białostocką. Grupy projektowe upamiętniły m.in. Apb. Romualda Jałbrzykowskiego, bł. ks. Michała Sopoćko, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Adama Abramowicza, siostrę Immaculatę Mariannę Olechno, ks. Stanisława Piotrowskiego, ks. Witolda Pietkuna, ks. Antoniego Songajło.

Każdy z bohaterów, podobnie jak w poprzednich edycjach projektu, zostanie również uhonorowany wirtualnym kamieniem na mapie przygotowanej na stronie www.pamiec.pl/kamienie_pamieci.

 

Elżbieta Szleszyńska
pon, 15 czerwca 2015 20:36
Data ostatniej edycji: pt, 19 czerwca 2015 09:13:19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę