Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Kartka dla mamy i ceramiczne cudeńka

Ewelina Sakowicz z Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży zwyciężyła w IV Międzybursowym Konkursie Plastycznym. W kategorii wychowawców triumfowała Dorota Grabowska z tej samej bursy. W konkursie wzięli udział podopieczni 10 burs i internatów z całego województwa podlaskiego. Wystawę najlepszych prac otwarto we wtorek w Galerii N. – Jedyni w województwie organizujemy taki konkurs na taką skalę – podkreśla dyr. bursy nr 3 Ewa Matejkowska. – Młodzież jest zainteresowana plastyką i sztuką. Duża w tym zasługa nie tylko wychowawców, ale też i rodziców, jest korzystny wpływ wszystkich środowisk i wtedy są efekty!

W Bursie Szkolnej nr 3 od lat organizowane są różnego rodzaju konkursy. Były już na przykład cztery edycje Międzybursowego Konkursu Twórczego Działania, a od czterech lat odbywa się Międzybursowy Konkurs Plastyczny na Tradycyjną Kartkę Okolicznościową. Na konkurs tegoroczny, odbywający się pod hasłem „Matka to najpiękniejsze słowo świata... Nie znajdę słów, aby wyrazić ci swoją wdzięczność” wpłynęło 75 prac wykonanych przez 70. uczestników. Zarówno wychowanków burs i internatów, jak też ich wychowawców z Łomży, Marianowa, Niećkowa, Białegostoku, Rudki, Wojewodzina,  Dąbrowy Białostockiej i Ostrożan.
– Prace były naprawdę na bardzo wysokim poziomie – ocenia przewodnicząca jury Teresa Matuszelańska. – Ciekawe techniki jak filc czy przestrzenne z papieroplastyki, nowatorskie nawet rozwiązania, jak połączenia z ceramiką, do tego bardzo poprawne jeśli chodzi o kompozycję – myślę, że te kartki są ciekawsze niż na wcześniejszych konkursach.
W kategorii wychowanków I miejsce zdobyła Ewelina Sakowicz z Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży, drugi był Łukasz Bagiński z Bursy Szkolnej nr 2, a miejsce trzecie zdobyła Natalia Linowska z Bursy Szkolnej nr 1. Jury w składzie: Teresa Matuszelańska, Izabela Cierpikowska i Ryszard Matuszewski przyznało też 14 wyróżnień.
– Nie spodziewałem się, że zajmę drugie miejsce – mówi Łukasz Bagiński. – Wykonałem tę pracę tak trochę przypadkowo, bo wychowawczyni poprosiła żebym dołączył do tego konkursu. Poświęciłem więc tę chwilę, żeby popracować i okazało się, że zdobyłem nagrodę!
Wśród wychowawców najlepsza okazała się Dorota Grabowska (Bursa Szkolna nr 3), która wyprzedziła swą koleżankę Beatę Rogińską oraz Renatę Zduńczyk (Bursa Szkolna nr 2), zaś wyróżniono prace Małgorzaty Radziszewskiej (Internat Szkół Rolniczych w Ostrożanach) oraz Izabeli Chojnowskiej i Moniki Zaremby z Bursy Szkolnej nr 2.
– Chciałam dać dobry przykład swoim wychowankom, ale też trochę się sprawdzić – mówi Dorota Grabowska. – Jesteśmy też organizatorami konkursu, tak więc wypadało coś przygotować, chociaż ja nie lubię rywalizować – ale nagroda cieszy!
Na wystawie zaprezentowano również plon wcześniejszych konkursów na kartkę walentynkową, bożonarodzeniową i wielkanocną, a akustyczny recital wykonali wychowankowie bursy nr 3 i tegoroczni maturzyści Alicja i Hubert Weydmannowie. Znaczną część ekspozycji stanowiły też prace wykonane przez wychowanków i kadrę bursy nr 3 podczas warsztatów ceramicznych w ramach projektu „Edukacja twórczego działania – reaktywacja i upowszechnianie rękodzieła artystycznego – warsztaty ceramiczne”, współfinansowanego przez Fundację PKO BP „Dobro procentuje”, w tym ceramiczne żonkile sprzedawane podczas akcji „Pola Nadziei”.
– Z ceramiki można zrobić praktycznie wszystko, jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia  – mówi Karol Krajewski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży. – Na warsztatach które przeprowadzaliśmy zainteresowanie było tak duże, że określoną w projekcie grupę beneficjentów i ilość warsztatów przekroczyliśmy czterokrotnie.
– Piec który mamy już okazał się za mały i przydałby się większy! – dodaje dyr. Ewa Matejkowska. – Rozwijamy się bardzo prężnie i mamy nadzieję, że w jakiś sposób uda nam się pozyskać kolejne środki z jakiejś fundacji i wtedy rozszerzymy nasz wachlarz propozycji dla młodzieży, na pewno będziemy też organizować kolejne takie konkursy.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę