Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Ze śmietnika na scenę

„Makulatura to nie śmieć” od lat przekonują plastycy skupieni wokół Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży organizując Ogólnopolski Eko-Konkurs Plastyczny. Tym razem młodzi artyści mierzyli się z papier mâché – tworzeniem form przestrzennych z masy papierowej wykonanej z makulatury. Najlepsze z ponad dwustu prac nadesłanych z całej Polski można oglądać na wystawie w Galerii Bonar. – Poziom prac jest bardzo wysoki, zaskoczyła mnie pomysłowość dzieci i młodzieży – mówi jurorka Ewa Filochowska-Karwowska, kierownik pracowni plastycznej łomżyńskiego teatru. – Oglądając i oceniając te prace od razu nasuwało się spostrzeżenie, że niektóre lalki mogłyby od razu trafić na scenę i grać w spektaklu teatralnym!

Konkurs „Makulatura to nie śmieć” jest organizowany przez łomżyński MDK-DŚT od pięciu lat. Co roku zmienia się tematyka prac i technika ich wykonania.
– Przypominamy, że makulatura jest w naszych czasach niedoceniana i z powodzeniem pokazujemy, jak można ją twórczo wykorzystać – podkreśla organizatorka konkursu, plastyk Anna Bureś z MDK-DŚT. – Papier-mâché daje wielkie możliwości, a czasy jego świetności to przełom XVII i XVIII wieku. Robiono z niego nawet meble, bo jest to bardzo trwały materiał po utwardzeniu lakierem, a pod koniec XVIII w. w Norwegii wzniesiono też z niego kościół, ale przetrwał tylko 37 lat.
Uczestnicy konkursu mieli niemal nieograniczone możliwości i chętnie z nich korzystali. Na wystawie w Galerii Bonar zawisły barwne, niezwykle efektowne kukły inspirowane postaciami ze świata baśni oraz bohaterami książek i filmów. Nie zabrakło też fantastycznych zwierząt istniejących tylko w wyobraźni ich autorów, ale także tych jak najbardziej realnych.
– To było dużo pracy – opowiada 9-letnia Magda Bukowska z SP nr 9, która przygotowała nagrodzonego w konkursie lwa. – Bardzo lubię zwierzęta, często oglądam filmy przyrodnicze i moim ulubionym zwierzęciem jest właśnie lew!
Nad swoimi kukiełkami natrudzili się też zwycięzcy i laureaci w kategorii szkoła specjalna i terapeutyczna, ale efekty ich pracy naprawdę robiły wrażenie.
– Pracujemy w szkole terapeutycznej z dziećmi z autyzmem i dla nich nauka poprzez zabawę jest najatrakcyjniejszą formą aktywności – podkreśla nauczycielka  Urszula Duda z Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach. – Z przyjemnością wzięły udział w tym konkursie i jak widzę z jakim zainteresowaniem oglądają swoje prace na wystawie to jest to dla nas podwójna satysfakcja. Jest to też bardzo ważne dla rodziców, że ich dzieci mogą w jakikolwiek sposób zaistnieć, rywalizować z powodzeniem w takim konkursie z innymi dziećmi.
Wystawa została wzbogacona filmami i animacjami poklatkowymi przygotowanymi przez uczniów PG nr 6 w Łomży na bazie swych prac konkursowych oraz  spotkaniem edukacyjnym ze scenografem Teatru Lalki i Aktora w Łomży Przemysławem Karwowskim oraz Ewą Filochowską-Karwowską, którzy zaprezentowali dzieciom teatralne lalki i wiele ciekawostek z nimi związanych. – W komisji, obok Gabrieli Horosz i Ewy Skłodowskiej prace oceniała też Ewa Filochowska-Karwowska, kierownik pracowni plastycznej Teatru Lalki i Aktora i orzekła, że niektóre kukiełki są gotowe do tego, żeby animować je na scenie! – mówi Anna Bureś. – Niektóre z nich już zostały wybrane przez nasz Teatr  Aktywny, bo prowadząca go Joanna Klama była nimi zachwycona! Celem naszego konkursu jest też wzrost świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Już piąty raz podsuwamy im jak twórczo wykorzystywać makulaturę i mam nadzieję, że to w nich pozostaje, ponieważ uczą się poprzez zabawę! –  dodaje opiekunka pracowni plastycznej MDK-DŚT.

Wojciech Chamryk

Konkurs zorganizowano przy wsparciu finansowym Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Łomży

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Anna Bureś i Roman Borawski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ewa Filochowska-Karwowska i Przemysław Karwowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ewa Filochowska-Karwowska
Foto: Ewa Filochowska-Karwowska i Przemysław Karwowski

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę