Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

„Pośród łąk” Anny Worowskiej

Wystawę najnowszych zdjęć oraz album „Podlaskie krainy” Anny Worowskiej zaprezentowano w Galerii Pod Arkadami. – To wystawa tematyczna – mówi Anna Worowska. – Chciałam zwrócić uwagę na to, jakie jest to piękne, kolorowe. Może mamy na co dzień za mało czasu żeby to dostrzec, ale jeśli przystaniemy, to jeszcze poczujemy zapach tej łąki! – Jeśli chodzi o wrażliwość, to mógłbym porównać Annę Worowską do Wiktora Wołkowa – dodaje Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami. – W jego przypadku były to głównie fotografie czarno-białe, a Anna czuje się bardzo dobrze w fotografii kolorowej, jest malarzem, który operuje obiektywem!

Robert Bałdyga
Robert Bałdyga
Karolina Skłodowska, Paweł Bełdowicz, Anna Worowska i Zbigniew Ciborowski
Karolina Skłodowska, Paweł Bełdowicz, Anna Worowska i Zbigniew Ciborowski

„Pośród łąk” to druga wystawa indywidualna w Galerii Pod Arkadami Anny Worowskiej, biologa pracującego na  Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, członka rzeczywistego Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu RP. Poprzednia „Brzoza” miała miejsce sześć lat temu, zaś kolejna jest dowodem na niezmienne fascynacje autorki przyrodą i pięknem krajobrazu. 
Tym razem zdecydowała się ona przybliżyć piękno nadnarwiańskich i biebrzańskich łąk, z ogromnym bogactwem wielobarwnych kwiatów oraz innej roślinności, składających się na unikalny w skali Europy obraz pierwotnej przyrody. 
– Ważne w tych fotografiach jest to, że nigdzie nie ma na nich horyzontu, dzięki czemu przestają być pejzażami, a stają się abstrakcyjnymi obrazami – podkreśla Przemysław Karwowski, dodając, że dostrzega w nich podobieństwo do prac Leona Tarasewicza.
Anna Worowska nie ogranicza się do przedstawiania tylko świata roślinnego, stąd obecność na wystawie zdjęć ptaków, występujących na łąkach.
– Łąka to nie tylko sama roślinność, ale także zwierzęta – wyjaśnia Anna Worowska. – Widoczne, albo i niewidoczne, bo one się ukrywają. Takim bardzo wdzięcznym mieszkańcem łąk są ptaki, a ja akurat wyróżniłam pliszkę – bardzo delikatnego, malutkiego i wdzięcznego ptaszka. 
Wystawę „Pośród łąk” dopełnia wybór zdjęć z  wydanego w roku ubiegłym albumu „Podlaskie krainy” Anny Worowskiej, w którym autorka prezentuje nie tylko przyrodę obecnego województwa podlaskiego, ale też architekturę, zabytki i zasłużonych dla jego rozwoju  ludzi. 
To dodatek do głównej wystawy –  mówi Anna Worowska. – Administracyjne Podlasie podzieliłam w nim na krainy Bugu, Narwi, Biebrzy, Puszczy Knyszyńskiej, Białowieskiej i Suwalszczyzny. Nie jest to tylko przyroda, bo chciałam też zwrócić uwagę na to co zostało, bogatą historię i jej ślady.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę