Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomża gotowa na „Radość spod kapelusza”

Główne zdjęcie
Laureaci eliminacji i jury konkursu

Ośmioro uczniów łomżyńskich gimnazjów i szkół średnich zakwalifikowało się do finału IX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. – Poziom eliminacji powiatowych był bardzo wysoki i wyrównany – podkreśla Bogumiła Wierzchowska-Gosk, jedna z organizatorek konkursu. – Pojawiły się dwa takie objawienia w tych eliminacjach i zobaczymy jak to się przełoży na ich występ finałowy. Niemniej jednak myślę, że te cztery monologi i cztery piosenki zostaną dostrzeżone przez oceniających, bo z takim repertuarem nasi reprezentanci będą mogli powalczyć o zwycięstwo! Zwycięska ósemka już w najbliższą sobotę zmierzy się w konkursie z ok. 30. rywali z całej Polski, wybranych spośród ponad 100 zgłoszeń.

Ks. Andrzej Godlewski
Ks. Andrzej Godlewski

Konkurs „Radość spod kapelusza” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, stąd nie tylko ponad 100 zgłoszeń z całej Polski, m. in. Krakowa, Bytomia, Łodzi, Warszawy czy Olsztyna, ale też coraz większa liczba zainteresowanych z  Łomży i z regionu. Dlatego w sobotę w Centrum Katolickim przed jury w składzie: Zofia Adamska, Katarzyna Szmitko, Alicja Żelazna i Bogumiła 
Wierzchowska-Gosk zaprezentowało się 29. młodych miłośników monologów, wierszy i piosenek. 
Spośród 11. wokalistów do udziału w finale zakwalifikowały się cztery dziewczęta. Trzy z nich to podopieczne Marka Żemka i Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej ze Studia Wokalnego ROK: znana z programu „Bitwa na głosy” członkini drużyny Juli Marlena Pieńkowska, Alicja Kopczewska i  Angelika Gosk, zwyciężczyni konkursu w tej kategorii trzy lata temu i trzecia w roku następnym.
– Dla mnie to coś więcej niż konkurs, bo zrobiłam sobie rok przerwy, mogłam więc zobaczyć jak to jest bez niego! – podkreśla Angelika Gosk. – Jest to możliwość poszukiwań i rozwijania siebie, ale też przede wszystkim przypomnienie pani Hani Bielickiej, jej piosenek i tekstów. Inspiruję się jej twórczością, oczywiście nie chcę tego przerysowywać czy próbować robić to tak jak ona, bo nawet tak się nie da, ale jest dla mnie wielką inspiracją. Atmosfera konkursu też jest wspaniała, dlatego z miłą chęcią tu wróciłam – bez tego było mi trochę smutno!
Czwarta zakwalifikowana wokalistka to Barbara Tarczewska, śpiewająca w Studio Wokalnym eMDeK Magdy Sinoff. Dziewczęta wykonały bardzo efektowne i trudne piosenki, wybrane z programów Kabaretu Starszych Panów czy repertuaru Alicji Majewskiej, Danuty Rinn i Igi Cembrzyńskiej. Równie ciekawie było w kategorii monolog i wiersz, bowiem 18. rywalizujących w niej młodych ludzi sięgnęło zarówno po kabaretową klasykę sprzed lat, jak i najnowsze teksty Ani Mru – Mru. Pojawiała się też klasyka poezji i prozy (Adam Mickiewicz, Michaił Bułhakow), były legendarne monologi Hanki Bielickiej oraz twórczość własna. Jeden z takich autorskich monologów, „Dance Macabre”, zapewnił swemu twórcy Bartoszowi Cwalińskiemu, znanemu z Teatru Aktywnego i Teatru Eksperymentalnego Bursa 2, miejsce w finale. Troje pozostałych zakwalifikowanych to: Malwina Cholewicka, wokalistka eMDeKu, ale tu z powodzeniem próbująca swych sił w monologu „Upiór wczasów”, Katarzyna Górska – zwyciężczyni ubiegłorocznego konkursu w kategorii piosenka, teraz rozbawiająca publiczność eliminacji monologiem „Czy warto wybijać zęby” oraz Jan Rytel – wyróżniony rok temu w kategorii wiersz, tym razem prezentujący „Ślusarza” Juliana Tuwima, z łamiącymi język zwrotami, że jak:„droselklapa zostanie zablindowana, nie będzie już więcej ryksztosować i, co za tym idzie, ferszlus będzie roztrajbowany”.
Zwycięzcy eliminacji mają jeszcze tydzień czasu na dopracowanie swych występów, bo wiadomo już, że konkurencję będą mieć bardzo silną i liczącą na sukces w łomżyńskim konkursie – jednej z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Polsce. 
– Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest Hanka Bielicka i jej twórczość artystyczna, na sobotę 28 lutego - mówi ks Andrzej Godlewski, dyrektor i pomysłodawca konkursu „Radość spod kapelusza”.– O godz. 10.00 odbędą się przesłuchania konkursowe z udziałem młodzieży z całej Polski w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, gdzie Hanka Bielicka pozostawiła wiele pamiątek. A o godz. 17.00 w auli Szkół Katolickich przy ul. Sadowej odbędzie się wielka gala, na której poznamy zwycięzców konkursu, a  znany aktor Andrzej Beja-Zaborski przedstawi swój autorski program „Beja show”.

Wojciech Chamryk

Fpt. Bartosz Zalewski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę