Wyjątkowe dni listopadowe
Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Dzień Zaduszny (2 listopada) to czas zadumy i refleksji. Gromadzimy się przy grobach naszych bliskich zmarłych, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty, wspominamy tych, którzy odeszli. Młodzież naszej szkoły od wielu lat porządkuje zaniedbane i zapomniane groby, zapala symboliczne znicze, oddaje hołd tym, którzy tworzyli naszą historię.
Każdego roku także na naszym Cmentarzu Komunalnym organizowana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej kwesta: "Ratujmy zabytki cmentarne", w której uczestniczą uczniowie i nauczyciele oraz dyrekcja naszej szkoły.
Pamiętamy także o nauczycielach i pracownikach szkoły, którzy odeszli na wieczną wartę. Nauczyciele i uczniowie zapalają symboliczny znicz na ich grobach i w krótkiej modlitwie przywołują ich pamięć.
Wszak jest to:
"Dzień pamięci, nie rozpamiętywania,
chwila zadumy, nie ran rozdrapywania,
dzień wspólnoty, duszy westchnienia,
o zmarłych miłych chwil wspomnienia.
Kto żyw do mogił podąży, należny oddać szacunek,
wieczny ogień zapalić, kwiat złożyć, w modlitwie znaleźć dla duszy ratunek.
I choć dzień to smutny, nie do końca pozbawiony radości,
Oni odeszli tam, zostawili tu wszystkie miłości.
I nie można powiedzieć, że Bóg odebrał nam wszystko,
Oni zawsze tu są, Czujesz w sercu i duszy Ich bliskość.
Wszak obdarzyli nas wiarą, ogrom wiedzy i uczuć darowali
i nie znaczy, że skoro Ich brak, nie będziemy o Nich pamiętali.
Wrócimy tu jeszcze nie raz, z żywym w sercu obrazem,
znów zaświecimy znicz, pacierz zmówimy razem."
Święto Zmarłych, Rzuchowska Tamara
Trochę historii:
Święto Wszystkich Świętych 1 listopada wprowadził dla całego kościoła Grzegorz IV w 834r. jako pamięć o zmarłych.
Tradycja Wszystkich świętych albo Święto zmarłych ma swój początek w starym celtyckim święcie \"Samhain\". Samhain (śmierć ciała) oznaczał dla naszych przodków początek nowego roku. Jeśli dziwi, że początek roku zaczynał się 1 listopada, należy sobie uświadomić, że Celtowie byli rolnikami i dla nich żniwa zaczynały się sianiem ozimin, czyli obdarowaniem zaczątkiem życia gleby śpiących jeszcze pól.
Ponadto wszyscy obchodzą to święto dokładnie lub mniej więcej w tym samym dniu, w którym według sprawozdania Mojżeszowego rozpoczął się potop, tzn. siedemnastego dnia drugiego miesiąca- miesiąca odpowiadającego w przybliżeniu naszemu listopadowi (p3kJ. Garnier, Londyn 1904, s. 4). Tak więc w rzeczywistości początek temu świętu dało składanie hołdu ludziom, którzy za dni 1\'-roego zginęli w kataklizmie potopu.
Wszystkich świętych /Kościół Katolicki, Episkopalny i Luterański/ - to cześć dla wszystkich świętych w niebie (tych znanych i tych nieznanych).
W Kościele Katolickim jest to jeden z najważniejszych obrzędów w roku. W tym dniu wszyscy katolicy są zobligowani do uczestniczenia w mszy.
Drugi listopada jest to dzień poświęcony zmarłym, których w tym dniu szczególnie się wspomina.
Są to dni, które skłaniają ludzi żyjących do duchowego kontaktu z innymi, czy to z żyjącymi czy ze zmarłymi. Nie kwiat, czy wieniec, które są ważne, ale usposobienie duchowe pomagają nam dobrze przeżyć te dni. Czynności zewnętrzne mają jedynie charakter pomocniczy, Można być bowiem, w tych dniach, bardzo blisko zmarłej osoby, której doczesne szczątki spoczywają gdzieś daleko, wiele kilometrów od nas i wiele lat temu to nastąpiło.