Wiedza za młodu to solidny fundament na całe życie
W inauguracji nowego roku szkolnego w województwie podlaskim uczestniczyło około 145 tysięcy uczniów, w tym 16 tysięcy pierwszoklasistów, z którymi lekcje do następnych wakacji poprowadzi około 24 tysiące nauczycieli i pedagogów. Młodzi ludzie i ich przewodnicy przez rozległe obszary wiedzy i kultury ludzkości mieli wyjątkowo słoneczne tego roku wakacje, jednak słońce nad Łomżą zaświeciło dopiero po oficjalnym rozpoczęciu nauki, przez 10 tysięcy 758 uczniów, których rok temu było 11 405. Tendencja niżu demograficznego dotarła także do "Ekonomika" przy Kopernika.
Licealista Damian Kulęgowski z klasy III b jest chorążym pocztu sztandarowego Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. W pewnym sensie, wszyscy czekają już tylko na niego...
Rozmowy przed hymnem i po hymnie
Przybywa z szerokim uśmiechem w oryginalnym niebieskim garniturze, a jego koleżanki oddychają z ulgą. Damian nie miał zbytnio czasu w wakacje na wakacje. Pracował przy produkcji okien i na wypoczynek mógł sobie pozwolić w weekendy, ażeby spotkać sie ze znajomymi. Zupełnie inaczej okres kanikuły letniej spędzała koleżanka z pocztu i klasy III b Martyna Flera. - Dosłownie calutkie wakacje spędziłam w Ameryce - śmieje się do profesorów i uczniów szkoły, spieszących się na apel, który tym razem zorganizowano na wewnętrznym dziedzińcu placówki przy ulicy Mikołaja Kopernika (1473 - 1543). - Nie miałam praktycznie żadnych poważnych obowiązków, związanych z pracą, więc zwiedzałam Chicago, odwiedzałam rodzinę i poznawałam nowych, ciekawych ludzi.
Za to Paulina Brzeczko, której wakacje tak jak koleżeństwu z pocztu minęły równie szybko, prawie nie wyjeżdzała z Łomży, spędzając gorące dni lata głównie ze znajomymi i rodziną na Mazurach...
Wymiana pierwszych wrażeń z wakacji, które – jak zwykle, jak co roku – przemknęły ekspresem, trzeba kończyć, zaczyna się uroczystość. "Do hymnu" państwowego i postawy na baczność wzywa dyrektor. Pewnie nie on jeden z prowadzących szkoły ma twardy orzech do zgryzienia: jak nauczyć nastolatków ledwie czterech krótkich czterowersowych zwrotek na pamięć. Jak nauczyć stać prosto.
Nadszedł czas wytężonej pracy młodzieży
Dyrektor ZSEiO Paweł Drożyner odczytał list kuratora oświaty Jerzego Kiszkiela do nauczycieli i uczniów z województwa podlaskiego. Dzieci i młodzieży w tym roku szkolnym jest 145 tysięcy, zaś nauczycieli 24 tysiące. Około 16 tysięcy dziewcząt i chłopców w progi szkół wszelkiego typu wkroczy po raz pierwszy. Kurator oświaty życzył im owocnego poznawania świata, budowania serdecznych relacji koleżeńskich i podejmowania coraz to nowych wyzwań na polu nauki, kultury, sportu i osobistych zainteresowań. Dyrektor Paweł Drożyner przypomniał młodzieży od siebie, że: - Skończyły się słoneczne wakacje, dzisiejszy pochmurny dzień to wyraźny sygnał, że nadszedł czas wytężonej pracy. Na inauguracji ubiegłorocznej zachętę do nauki usłyszało 688 uczniów; w tym roku jest ich o 40 mniej – 648, wśród których jest 174 pierwszaków w trzech klasach LO i czterech w Technikum Ekonomicznym. Pierwszacy w "Ekonomiku" będą też przygotowywać się do egzaminów z kwalifikacji zawodowych, m.in., w dziedzinie ekonomii, handlu, turystyki i logistyki.
Dyrektor podkreślił, że priorytetami dla uczniów powinny być solidne uczenie się i uczęszczanie do szkoły, co będą egzekwować nauczyciele. Jako srogie ostrzeżenie zabrzmiały słowa, że oprócz kar wewnętrznych, szkoła może wystąpić w razie niesubordynacji i demoralizacji do sądu rodzinnego. Ale to nadzieja na świadectwa z dobrymi ocenami i poświadczenia zawodowe stała się wiodącym motywem przemowy do młodych, którzy w 75. rocznicę minutą ciszy uczcili dziesiątki milionów ofiar II Wojny Światowej, grożącej zagładą cywilizacji. Gwarny tłum rozszedł się do swoich klas.
Wymagający nauczyciele, ambitni uczniowie
Wychowawczyni uczniów z pocztu sztandarowego Elżbieta Szleszyńska wypoczywała nad Morzem Bałtyckim, w Gdańsku i odwiedzając rodzinę na wybrzeżu. Myślami była przy swoich uczniach i ucieszyła sie, że wszyscy stawili się punktualnie na rozpoczeciu roku w komplecie. - Bardzo ładnie mnie powitali – wzrusza się matematyczka. - Od każdego dostałam buziaka. Są przejęci egzaminem maturalnym. To pierwszy rocznik, zdający maturę w nowym wydaniu, po reformie. Będzie inna, ale nie do końca jeszcze wiadomo, jaka. W minionym roku szkolnym matematyka wypadła fatalnie...
W "Ekonomiku" w sierpniu maturę poprawiało 46 absolwentów. Do grona szczęśliwców z maturą, ale bez poprawki, aspiruje 34 pierwszoklasistów z klasy logistycznej. - Dobrze wybrali, bo jesteśmy najlepszym technikum logistycznym w kraju – mówi wychowawczyni i nauczycielka przedmiotów logistycznych Katarzyna Szymańska, która z Magdaleną Salamońską prowadziła dwóch laureatów i trzech finalistów do olimpiady. - Mam nadzieję, że nowi uczniowie również pokażą, na co ich stać.
Mirosław R. Derewońko
wsp. red. Mariusz Śliwka
Fot. Edyta Piaścik / ZSEiO