Kalendarz roku szkolnego 2014/2015
187 dni nauki szkolnej pozostało jeszcze do końca roku szkolnego. Ten właśnie się zaczyna, ale niektórych bardziej niż dni nauki interesuje kiedy będzie wolne. Generalnie rzecz ujmując do wakacji będzie ich w sumie 101 dni wolnych od nauki. Poza sobotami i niedzielami wliczane są w to święta i ferie. Pierwsza okazja do wolnego będzie już 14 października (wtorek) gdy wypada Dzień Nauczyciela, który zgodnie z zapisami ustawy „jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla wszystkich pracowników oświaty”.
Zwyczajowo dłuższe wolne było na początki listopada, ale w tym roku tak się składa, że Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypadają w sobotę i niedzielę. W niektórych szkołach dłuższy wolny weekend może być dopiero tydzień później. 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości i ustawowo dzień wolnym od pracy, a że to wtorek, więc przynajmniej w niektórych szkołach, gdy dyrektor zrobi wolny będzie też poniedziałek, będzie można odpoczywać przez 4 dni. Kolejne przerwy będą dłuższe. Ta w związku z Bożym Narodzeniem i Nowy Rokiem potrwa formalnie od 22 do 31 grudnia 2014 r, ale 22. to poniedziałek, więc wolne zacznie się w sobotę dwa dni wcześniej, a 31 grudnia to środa, więc czwartek 1. stycznia ustawowo jest wolny, więc może nie opłacać się przychodzić w piątek do szkoły tym samym wydłużając odpoczynek do poniedziałku 5 stycznia, albo - przy wolnym poniedziałku - aż do środy 7 stycznia, bo we wtorek jest Trzech Króli.
Ferie zimowe w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim planowane są w terminie 26 stycznia - 8 lutego 2015 r., a wiosenna przerwa świąteczna w związku z Wielkanocą od 2 (czwartek) do 7 kwietnia (wtorek) 2015 r.
Tuż przed tym – 1 kwietnia odbędzie się sprawdzian na zakończenie podstawówki – co oznacza, że poza szóstoklasistami, którzy będą go pisać reszta w szkole ma wolne.
W drugiej połowie miesiąca 21-23 kwietnia odbędzie się egzamin gimnazjalny ((21 kwietnia będą testy z wiedzy humanistycznej; 22 kwietnia - testy z wiedzy matematyczno-przyrodniczej; 23 kwietnia - testy z języków obcych nowożytnych.
W przyszłym roku nie ma co liczyć na przedłużony majowy weekend. Dodatkowe wolne będzie tylko w piątek bo to 1 maja.
W poniedziałek 4 maja zaczynają się matury. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 22 maja, ustnych do 29 maja (od 4 do 29 maja będą egzaminy ustne z języków obcych, od 11 do 23 maja - ustne z języka polskiego i języków mniejszości narodowych).
Miesiąc później, 4 czerwca (czwartek), jest Boże Ciało, a w piątek 26 czerwca uczniowie odbierają świadectwa ukończenia szkoły i znowu zaczynają wakacje.