Warsztaty z góralami i wirtuozami
Uczniowie szkół muzycznych z całej Polski zjechali do Łomży na IX Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne. Przez 10 dni będą nie tylko doskonalić swe umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia, ale też zwiedzać Łomżę i jej okolice, poznawać kulturę i sztukę ludową naszego regionu i Beskidów Zachodnich. Dwukrotnie zagrają też koncerty dla mieszkańców Drozdowa i Łomży. – Zaczynamy 9 edycję warsztatów dla uczniów i nauczycieli szkół muzycznych – mówi Dorota Sroczyńska, wybitna altowiolistka, pedagog i dyrektor artystyczny warsztatów. – Cieszę się bardzo, że ponownie, bo już po raz trzeci, odbywają się one w Łomży!
- Pomysł tej imprezy 10 lat temu był taki, że miała się ona od początku odbywać w Łomży – dodaje Mirosław Korona, dyrektor łomżyńskiej PSM. – Z różnych powodów odbywała się w Elblągu i Gdańsku, ale wróciła do Łomży, gdzie miało być jej miejsce – z korzyścią dla wszystkich uczestników, w tym grupy uczniów naszej szkoły!
W warsztatach bierze udział 42. skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, kontrabasistów i flecistów, liczących od 8 do 20 lat. Podstawą są zajęcia instrumentalne pod okiem cenionych pedagogów, ale równie duży nacisk organizatorzy kładą na zaznajamianie uczestników warsztatów z bogactwem kultury ludowej. Dlatego młodzież pierwszy dzień warsztatów sobotę spędziła na poznawaniu folkloru góralskiego z rejonu Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Ich przewodnikami po tej krainie był zespół Zbyrcok pod kierunkiem Romana Guzika z Juszczyna z okolic Babiej Góry. Przedstawił on nie tylko rys historyczno-etnograficzny mieszkańców tamtych okolic, ale też gwarę, pieśni, tańce, instrumenty, stroje babiogórskie oraz drewniane naczynia i przedmioty wyposażenia domowo- gospodarczego. Zachwyt, szczególnie najmłodszych dzieci, wywołały drewniane cudeńka wykonane przez twórców ludowych z Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej, które można było oglądać i nabyć podczas zajęć. Po tej części wprowadzającej uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza udała się na zajęcia, w czasie których poznawała tajniki haftu makowskiego, kolejna musiała opanować podstawowe kroki taneczne i nauczyć się góralskiej piosenki. Po czym nastąpiła zmiana, zaś efekty będzie można oglądać w czasie koncertu finałowego, w czasie którego uczestnicy zajęć zaprezentują się w specjalnym góralskim programie. Zespół Zbyrcok wystąpił też wieczorem w Teatrze Lalki i Aktora. Śpiewakom i tancerzom towarzyszyła kapela muzyków grających na przypominającej akordeon heligonce, spełniającej rolę basu wiolonczeli oraz skrzypcach. Był też popis gry na 7-metrowej trombicie, a publiczność najgoręcej oklaskiwała żywiołową obyrtkę i równie efektowny orężny taniec zbójnicki z ciupagami.
Kolejne dni będą równie bogate w atrakcje. Uczestnicy warsztatów będą m.in. zwiedzać forty w Piątnicy oraz siedzibę rodu Lutosławskich w Drozdowie, wezmą też udział w zajęciach z udziałem kowala Romualda Grużewskiego ze Zbójnej i rzeźbiarza Stanisława Bacławskiego z Czarni koło Kadzidła. Nie zabraknie też wytężonej pracy na zajęciach indywidualnych,
w zespołach kameralnych, dwóch orkiestrach oraz próbach tanecznych.
– Wspiera nas w tym przedsięwzięciu nie tylko Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej, Urząd Marszałkowski w Białymstoku i prezydent Łomży, ale też Deutsche Bank Polska – podkreśla Dorota Sroczyńska. – Dyrektor Jarosław Antoniuk wpuścił nas do teatru, gdzie odbył się koncert zespołu Zbyrcok, gości nas też Muzeum Przyrody w Drozdowie i dyrektor Anna Archacka, gdzie odbędzie się koncert w sobotę 23 sierpnia o godz. 17.00. Zainteresowanie tych instytucji naszą imprezą jest dla mnie wielkim zaszczytem. Dzięki niemu mogliśmy przygotować bardzo interesujący program nie tylko dla uczestników zajęć, ale też dla mieszkańców Łomży, których serdecznie zapraszam na koncert finałowy 24 sierpnia o godz. 16.00 w szkole muzycznej – wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny!
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk