Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Wymarzona przeprowadzka OKE do gmachu po „Drzewnej”

Główne zdjęcie
Czesław Jabłoński, kierownik wydziału organizacyjno - administracyjnego OKE w Łomży

Puste, opuszczone pokoje, wytarte wykładziny, jasne plamy po obrazach i kartony pełne pożółkłych papierów. Samotne kwiaty w doniczkach na parapetach... Krajobraz po bitwie...? W pewnym sensie tak. Po czterech latach remontu od piwnic po dach nadeszła przeprowadzka! Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży przeniosła się z biurowca urzędu wojewódzkiego przy ulicy Nowej do swojej nowej siedziby – ponad 100-letniego budynku dawnej szkoły "Drzewnej" przy alei Legionów.

Pierwsze informacje o „przenoszeniu się” Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży z ulicy Nowej na aleję Legionów pojawiały się na portalu 4lomza.pl już jesienią 2007 r. Później co jakiś czas snuliśmy domysły, kiedy budynek po „Drzewnej” zostanie ostatecznie przekazany OKE i czekaliśmy na potwierdzenie, że Ministerstwo Edukacji Narodowej sfinansuje remont generalny zabytkowej budowli. Dopiero w kwietniu 2010 mogliśmy napisać, że OKE pozyskała budynek od skarbu państwa, a rok później zaczyna się upragniony remont. I dopiero teraz ta historia dobiega końca. W niecałe dwa tygodnie ok. 70 pracowników OKE wyniosło się cicho ze swoimi biurkami, meblami, urządzeniami i rzeczami z podupadającego latami budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego do odnowionej nie do poznania historycznej siedziby szkoły „Drzewnej”...
Łączny koszt przeprowadzonych dotychczas prac, które trwają jeszcze na jednej z czterech elewacji z balkonem od strony Parku Ludowego, wyniesie około 4 i pół miliona złotych. - To zasługa nie tylko i nie tyle moja, co przede wszystkim dyrektor OKE Jolanty Gołaszewskiej, która jak lwica walczyła o kolejne transze pieniędzy na remont generalny z zewnątrz i wewnątrz gmachu – opowiada Czesław Jabłoński, kierownik wydziału organizacyjno-administracyjnego i koordynator remontu oraz przeprowadzki. - Czas na opuszczenie pomieszczeń z trzeciego piętra PUW mamy aż do 15. sierpnia. Ale listy pocztą będą do nas dochodziły, numery telefonów i adresy mailowe też się nie zmieniają. Wszystko będzie po staremu - w nowym miejscu.
To było wielkie przedsięwzięcie: wymiana okien, parapetów, posadzek i lamperii, sieci elektrycznej i położenie sieci internetowej. Dbałość o historyczne pozostałości, jak balustrada przy schodach na klatce głównej z parteru po drugie piętro, połączona z nowoczesnymi udogodnieniami, jak łazienka dla osób niepełnosprawnych i podjazd dla wózków inwalidzkich od strony podwórka. Przestronnie i czysto, jasno elegancko jest na tych 1 500 metrach kw., które pierwotnie miano remontować w dwa lata, a zeszło się cztery. Jednak trzeba było powymieniać też dachy i więźby, poskuwać tynki i kłaść nowe elewacje. Dlatego zasłużona przez 15 lat dla przygotowania i przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w podstawówkach, gimnazjach, zawodówkach, technikach i liceach w Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskiem OKE przeprowadziła się z wakacyjnym poślizgiem, by nie zakłócać rytmu pracy szkół. - Mamy wszyscy wielką satysfakcję, że nam się udało... – podkreśla skromnie Czesław Jabłoński, który na trzecim piętrze PUW pracował już od 1985 r. za kadencji kuratorów oświaty w Łomży: Stanisława Krasowskiego, Mikołaja Jednacza, Cezarego Kocona i Heleny Sutyniec. - Za rok mogę przejść na emeryturę... – śmieje się. - Wyremontujemy budynek gospodarczy z garażami i parkingami od zaplecza oraz wymienimy ogrodzenie. Mam na to sporo czasu: do końca roku 2015.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Czesław Jabłoński, kierownik wydziału organizacyjno - administracyjnego OKE w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Jarosław Jaworowski (43 lat) DHL doręczna ostatnią przesyłkę w starej siedzibie OKE przy ul. Nowej w Łomży
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę