Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

77 pokojów, bar i sala fitness w nowym akademiku PWSIiP

- Stary budynek z lat 70. o powierzchni 10 tysięcy mkw. był trudny w remoncie, lecz myślę, że z wszystkimi pracami zdążymy do połowy września, aby od października 154 studentów zamieszkało w eleganckim i nowoczesnym akademiku PWSIiP – mówi Edward Bochenko (lat 59), kierownik działu inwestycji Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wartość adaptacji i modernizacji internatu przy ul. Wiejskiej 16 to 11 mln 300 tys. zł, w tym dofinansowanie z ministerstwa nauki wynosi 9 mln 200 tys. zł. Prace idą zgodnie z planem na trzech kondygnacjach i parterze, dokąd wchodzi się przez wyniosły, przeszklony i jasny hol po wysokich schodach od strony łącznika między gmachem głównym a dawną kotłownią i stołówką. Projektanci dodali w ten sposób akademikowi lekkości i przestrzeni, nie zapominając też o niepełnosprawnych, a studenci mogą już składać wnioski o miejsce w nowym akademiku.

Edward Bochenko wraca pamięcią do czasów, gdy we wrześniu 2009 r. uczelnia otrzymała budynek z lat 70-tych po internacie i przystosowała go do funkcji akademika. Standard był niski: na piętrze działały „kombojki” – wspólne dla wszystkich  ubikacje... bez sedesów. Po dwóch latach podjęto decyzję o remoncie, do którego projekt przygotował IKA Projekt z Olsztyna, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewniło fundusz na 1. etap: 9 milionów 200 tysięcy zł. Do tego uczelnia dołożyła resztę. Prace budowlane zaczęły się w październiku 2012 r.,  ale wykonawca w maju 2013 przerwał pracę i odstąpił od umowy, może ze względu na niewydolność finansową. W następnym przetargu wygrał Zakład Remontowo-Budowlany Aleksandra Stanisława Świderskiego z Łomży. Zdaniem Edwarda Bochenko, firma jest solidna, prace przebiegają bez przeszkód i powinny być wykonane do 15. września, aby od 1. października zaczął funkcjonować nowy akademik PWSIiP.

Co się dzieje na tyłach gmachu i hali II LO...?
Stoi tam trzypiętrowy budynek, na którego czterech kondygnacjach znajdzie się łącznie 77 pokojów dwuosobowych z łazienkami z kabinami prysznicowymi. Każdy pokój zostanie wyposażony nadto w: szafę ubraniową, biurka z nadstawką, krzesełka, łóżko-tapczany i szafki nocne. Nad lodówką zawiśnie szafka do naczyń, produktów suchych, będzie miejsce na czajnik. Oprócz tego, na każdym z trzech pięter powstanie kuchnio-jadalnia, a w niej: dwie kuchenki, zlewozmywak, stół na sześć osób z możliwością ustawienia dwunastu krzeseł i duży telewizor. Studenci będą mieli na piętrach do dyspozycji pralnię z suszarnią, gdzie stanie profesjonalna, warta 10 tysięcy zł pralka i suszarka za 7 tys zł. Za 40-minutowe pranie żacy zapłacą żetonem, zaś opłata ma być tak skalkulowana, aby starczyła na wodę, prąd i środki piorące. Korytarze akademika PWSIiP są długaśne jak makaron, wąskie i niskie, bez okien, co wymusi ich oświetlanie na okrągło przez cały rok. Ażeby studencka brać nie pomyliła piętra i własnego pokoju, wprowadzono jednolitą kolorystykę pięter, zmienną od od dołu do góry: czerwony, oliwkowy, beżowy i grafitowy. W tych kolorach utrzymane będą nawet płytki glazury w łazienkach, przeplatane białymi pasami, Dostosowane zostaną także barwy kluczy.
- Do akademika będzie można wchodzić z użyciem karty elektronicznej, otwierającej drzwi – objaśnia kierownik. - Na dole znajdą się dwa małe pokoje biurowe i większy pokój wykładowców.

Do pełni szczęścia potrzeba kilka milionów...
Pokoiki administracji na parterze są rzeczywiście tak malutkie, że w porównaniu z przestrzeniami budynku ciśnie się na usta określenie: klitki. Za to portiernia będzie przestronna i będzie można do niej dostać się również podjazdem dla wózków inwalidzkich. Na parterze studenci i ich goście będą mogli wstąpić do sporego baru z bufetem, a na pierwszym piętrze do wkrótce bogato wyposażonej sali fitness. Kiedy przechadzamy się wśród zajętych wykańczaniem instalacji i tynkowaniem ścian robotników, których w obiekcie pracuje od ok. 40 do 50, to właśnie ta fitnessownia zwraca uwagę rozmiarami i różnorodnością funkcji pomieszczeń, m.in., z szatniami i natryskami. Tylko podziemie pomalowanego już na jasno budynku utrzyma charakter całkowicie techniczny. Znajdzie się w nim m.in., pralnia pościeli, węzeł cieplny, wodomierz i rozdzielnia elektryczna. Między akademikiem a halą II LO powstanie skwer z granitową alejką, prowadzący do klubu studenckiego w parterowym budynku po dawnej kotłowni i stołówce. - Byłoby pięknie, gdyby ministerstwo nauki na drugi etap inwestycji przyznało kilka milionów złotych – rozmarza się Edward Bochenko, który pracuje od 1980 r. w Łomży, gdzie budował kilkanaście budynków, w tym obiekty uczelni przy Akademickiej. 

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto: Edward Bochenko
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę