Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Złoty But z Brodnicy przywędrował do Bursy 2 w Łomży

Główne zdjęcie
fot. Elżbieta Piasecka-Chamryk

Ironiczny spektakl „Idioci” w reżyserii Lecha Wolińskiego, twórcy świętującego w tym roku 20-lecie działania Teatru Eksperymentalnego Bursa 2, zdobył pierwsze miejsce w kategorii teatrów młodzieżowych Ogólnopolskiego Festiwalu Brodnicka Uczta Teatralna. - Złoty But dla adaptacji sztuki „Ópera pánica” awangardowego chilijskiego dramaturga Alejandro Jodorowsky’ego to wielka zasługa aktorów: Kamili Słupskej, Anny Karwowskiej, Bartosza Cwalińskego i Alana Al- Murthaha – docenia utalentowaną młodzież łomżyński reżyser. - Nasi aktorzy swoim występem porwali młodą publiczność w Brodnicy. W kolejnych scenach zbierali oklaski, salwy śmiechu i okrzyki zachwytu, a w trakcie festiwalu rozdawali autografy i pozowali do zdjęć nieodstępującym ich na krok fanom. Byłem zaskoczony, że raczej poważna w treści sztuka tak trafiła w gusta dzieci.

reżyser Lech Woliński, Alan Al- Murtatha, Bartosz Cwaliński, Kamila Słupska, Anna Karwowska, asystentka reżysera Julita Mejnarowicz (fot. Elżbieta Piasecka-Chamryk)
reżyser Lech Woliński, Alan Al- Murtatha, Bartosz Cwaliński, Kamila Słupska, Anna Karwowska, asystentka reżysera Julita Mejnarowicz (fot. Elżbieta Piasecka-Chamryk)

Festiwal BUT odbywał się od 20. do 22. czerwca w Brodnickim Domu Kultury. W festiwalu tym uczestniczyło 19 teatrów z całej Polski. - Były teatry z Torunia, Gdyni, Sopotu, Lubina, Brodnicy, Węgorzewa i Bydgoszczy – opowiada po powrocie z dumą Lech Woliński (lat 50), reżyser równie ciekawych spektakli: „Scenariusz dla trzech aktorów” (2013) i „Lobio” (2012). - Na festiwalu w Brodnicy nie zabrakło także koncertów muzycznych. Jak podkreślało jury pod przewodnictwem aktora i mima Mieczysława Giedrojcia, Brodnicki Dom Kultury zamienił się w dom aktora. A ja byłem pod wrażeniem świetnego wyposażenia ogromnej sali teatralnej i dostępu do wygodnych garderób. Instruktorzy i chętna młodzież w Brodnicy mają znakomite warunki do pracy na scenie...
Teatr Eksperymentalny Bursa 2 z Łomży wystawił w konkursie swój najnowszy spektakl „Idioci” w reżyserii Lecha Wolińskiego. Sztuka miała premierę w kwietniu 2014 w MDK- DŚT w Łomży. – W tym spektaklu jest to, co lubię najbardziej: surrealistyczne, absurdalne teksty, często odwrócone, chociaż traktujące o bardzo poważnych sprawach, o człowieku jako jednostce, o jego samotności czy życiowych wyborach – mówił Lech Woliński po premierze przedstawienia. Ukazuje ono – jak pisał wtedy recenzent 4lomza.pl - „w krzywym zwierciadle relacje i stosunki międzyludzkie”, jakie „prowadzą do niezbyt optymistycznych wniosków: człowiek jest niezdolnym do jakichkolwiek poświęceń, wygodnym konformistą („Pływacy”), w imię wyimaginowanych uczuć mogącym popełnić nawet największe szaleństwo („Uszy miłości”) bądź z niewyobrażalną łatwością przejść z pozycji sędziego do roli oskarżonego („Wina”). Nie brakuje też w „Idiotach” infantylnych zachowań dorosłych, przystających bardziej do dzieci w przedszkolu...”
Nagrodzeni Złotym Butem aktorzy z Łomży otrzymali w nagrodę statuetkę i sprzęt muzyczny dla TE Bursa 2. Warto dodać, że Kamila Słupska jest uczennicą Technikum Weteynaryjnego, zaś Anna Karwowska, Bartosz Cwaliński i Alan Al- Murthaha uczą się w  II LO w Łomży. Lech Woliński jest zadowolony ze współpracy, tym bardziej, że niektórzy, jak Bartek, sami go odnaleźli. - Uzdolnieni, chcą pracować indywidualnie i zespołowo, są otwarci na uwagi, systematyczni i sumienni. - cieszy się reżyser. - Po ubiegłorocznym sukcesie w Szamocinie Teatr Eksperymentalny Bursa 2 dorzucił kolejną nagrodę do swego dorobku. Dziękujemy pani Barbarze Zawrotnej, dyrektor Bursy Szkolnej nr 2 w Łomży, oraz nauczycielom z naszej bursy: Marcie Zakrzewskiej i Dariuszowi Śliweckiemu za pomoc w realizacji spektaklu i ułatwienie udziału w festiwalu BUT. Do zobaczenia na 20-leciu!

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę