Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Nie było kościoła?

– Odsłonięte latem przez archeologów ślady budowli na wzgórzu Św. Wawrzyńca w Starej Łomży nie są pozostałościami najstarszego kościoła na północnym Mazowszu, ale niewykluczone, że ta świątynia stała obok wzgórza – orzekła specjalna komisja archeologiczna.Komisja, która 19 września b.r. wizytowała to miejsce, została powołana specjalnie po to, by ocenić łomżyńskie znaleziska. Od kilku sezonów prace w tym miejscu prowadzi archeolog Antoni Smoliński. W lipcu archeolodzy odkopali tam ślady budowli – wał kamienny – które wyglądały jak fragment muru z posadzką. Pojawiły się nadzieje, że może to pozostałość po najstarszej świątyni w tym regionie. Według legend, w XI wieku miał ją tam zbudować Św. Brunon z Kwerfurtu. Jak powiedział PAP jeden z członków komisji, dyrektor Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego w Warszawie Marek Gerlach, po piątkowych oględzinach członkowie komisji orzekli, że znalezisko nie jest pozostałością po pierwszym kościele w tym miejscu. To, co znaleziono, to najprawdopodobniej fragmenty kościoła, który powstał tam w późnym gotyku. Komisja archeologiczna, której przewodniczyła prof. Hanna Koćka-Krenz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wskazała, że konieczne jest opracowanie całego planu i programu badawczego w tym miejscu. Jak wytłumaczył Gerlach, chodzi o to, by zbadać to miejsce przy użyciu nowoczesnych metod geologicznych (z zastosowaniem różnych sond), a nie dalsze „kopanie wzgórza łopatą”. Być może bowiem więcej będzie można powiedzieć o tym miejscu i tajemnicach, jakie jeszcze kryje na podstawie analiz geologicznych.
Naukowcy potwierdzili, że odkrycie na wzgórzu Św. Wawrzyńca jest naturalnym, nienaruszonym układem kamieni. Nie wykluczyli natomiast, że miejsca, gdzie dotąd nie prowadzono badań, kryją kolejne niespodzianki. „Złożoność historyczna wzgórza i pobliskiego grodziska jest tak duża, że wymaga kolejnych badań” – dodał Gerlach. Bp łomżyński Stanisław Stefanek, który spotkał się z naukowcami, zaproponował, by w przyszłym roku w Łomży zorganizować konferencję naukową poświęconą Wzgórzu Św. Wawrzyńca i historii tego miejsca.
W tym sezonie na wzgórzu Św. Wawrzyńca znaleziono – oprócz układu kamieni – kilka kompletnych pochówków oraz dwie ziemianki z około XII wieku, a także naczynie gliniane, w którym ponad 300 lat temu mógł być pochowany ludzki płód. Znaleziono też fragment szat obszytych złotą nicią. W poprzednich latach odkryto tam fundamenty świątyni z XV i XVI wieku oraz zarysy budowli ocenione na XIII wiek. Trzy lata temu na Wzgórzu Św. Wawrzyńca archeolodzy odkryli kilkaset XVI-wiecznych pochówków. Odbyły się tam wtedy dwudniowe uroczystości religijne dla uczczenia tysiąclecia obecności chrześcijaństwa na Ziemi Łomżyńskiej. Św. Brunon z Kwerfurtu (ok. 974–1009) był niemieckim misjonarzem, hagiografem i propagatorem uniwersalistycznych idei Ottona III. W latach 1005–1009 działał w Polsce, skąd prawdopodobnie wysłał w 1007 r. misję do Szwecji, a w r. 1008 sam wyjechał nawracać Pieczyngów. Po powrocie zorganizował wyprawę misyjną na tereny zamieszkane przez plemiona pruskie, w trakcie której zginął z rąk Jaćwingów. Autor „Vita Quinque Fratrum” („Żywot pięciu braci”) i broniącego polityki polskiej listu do Henryka II. Przypisuje mu się też poświęcone św. Wojciechowi „Passio sancti Adalberti, episcopi et martyris” („Męka św. Wojciecha, biskupa i męczennika”). (PAP)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę