Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Dumni z „400 lat tradycji”

Równo 400 lat temu Jezuici założyli w Łomży kolegium. Od tamtej pory pomimo zawieruchy dziejowej, zaraz, wojen, zaborów czy okupacji, lat rozkwitu miasta czy jego podupadania zachowano ciągłość działalności pedagogicznej, której spadkobiercą czuje się i jest I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. - Nasz szkoła należy do najstarszych szkół w Polsce – podkreśla z dumą dyrektor szkoły Jerzy Łuba dodając, że 400-lecie szkoły powinno być świętem całej Łomży. - Pragniemy, aby cała społeczność naszego miasta mogła odczuwać dumę przeżywając uroczystości jubileuszowe swojej szkoły, byśmy wspólnie oddali hołd profesorom i wychowankom szkoły, której historia tak silnie splata się z dziejami narodowymi. Dziś do szkoły dotarła informacja, że honorowy patronat nad uroczystościami jubileuszu 400-lecia zechciał objąć Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Jubileusz 400-lecia  I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki odbędzie się w ostatni weekend czerwca (27. - 29. czerwca 2014 r.) Zakrojona na szeroką skalę impreza ma być, przede wszystkim, dobrą okazją do spotkania się aż trzech pokoleń nauczycieli i wychowanków szkoły. Towarzyszyć temu będą: panel historyczny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, popisy artystyczne młodzieży, koncert Filharmonii Kameralnej, promocja osiągnięć nauczycieli i uczniów „Pierwszego” oraz bal jubileuszowy na miarę 400-lecia. Przygotowania do uroczystości trwają od ponad roku. Udało się wznowić wydawnictwo „380 lat szkoły średniej ogólnokształcącej w Łomży 1614-1944”, któremu patronował profesor Henryk Samsonowicz i uzupełnić historię o wydarzenia z ostatnich 20 lat. Przygotowane zostało także wydawnictwo „Sylwetki wybitnych profesorów i absolwentów”, a w szkole odbywają się  przeróżne projekty i wydarzenia uzmysławiające uczniom jej kilkuwiekową tradycję i wielopokoleniową łączność z szkoły z mieszkańcami Łomży. 
Wśród podjętych przy okazji przygotowań do jubileuszu działań było założenie szkolnego front page na Facebook. 
- Okazało się, że faktycznie Facebook łączy pokolenia – mówi nauczycielka Katarzyna Lipska podkreślając, że w ten sposób ze szkołą kontaktują się osoby w różnym wieku i przekazuj swoje zdjęcia czy dokumenty. 
- Najcenniejszym z dokumentów, które otrzymaliśmy to świadectwo maturalne Elżbiety Chętnik – dodaje Jolanta Szabuńko, wicedyrektor I LO w Łomży. - Nosi ono nr 1, bo była to pierwsza matura w naszej szkole po wojnie.
Jak wyliczył dyrektor Jerzy Łuba od tego czasu łomżyńskie liceum opuściło już ponad 10 tysięcy absolwentów.  

Proponowany Scenariusz uroczystości Jubileuszu Szkoły

27.06.2014r. (piątek)
- godz. 19.00   Msza Św. w intencji Profesorów i Wychowanków Szkoły w kościele katedralnym.
28.06.2014r. (sobota)
- godz. 10.00   Otwarcie uroczystości jubileuszowych w auli szkoły,
- krótka forma artystyczna (ok. 10 min.),
- panel historyczny (ok. 20 min.),
- wystąpienia Gości,
- uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy,
(wmurowanej w zewnętrzną ścianę budynku szkoły).
- godz. 11.30            Przerwa na kawę.
- godz. 12.00            Zwiedzanie szkoły, spotkania koleżeńskie.

- godz. 14.00            Przerwa na obiad.
- godz. 15.00 -18.00 ,,Kalejdoskop  możliwości” – prezentacja różnych form działalności szkoły.
- godz. 21.00           Jubileuszowy Bal

29.06.2014r. (niedziela)
- godz. 10.00                Okolicznościowy koncert Łomżyńskiej Filharmonii.
- godz. 11.00           ,, Dzień dzisiejszy szkoły” – promocja osiągnięć i sukcesów nauczycieli i uczniów.
- godz. 12.00 – 14.30 ,, Dawnych wspomnień czar” spacer po mieście, zwiedzanie muzeów i cmentarza (odwiedziny w porcie, rejs po Narwi).
- godz. 15.00            Podsumowanie uroczystości. Pożegnanie gości.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę