Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Artystyczne światy Ryszarda Olkuśnika

Główne zdjęcie
Ryszard Olkuśnik

W Teatrze Lalki i Aktora przetwarza pomysły innych na efektowne lalki i przykuwające wzrok scenografie. Po godzinach pracy zajmuje się już własną twórczością, rzeźbiąc, malując i rysując. Ryszard Olkuśnik na kolejnej wystawie indywidualnej w Galerii N Klubu Wojskowego i Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, zaprezentował swe najnowsze obrazy i grafiki, ukazujące przede wszystkim piękno przyrody okolic Łomży. – Nie uczyłem się tego – mówi Ryszard Olkuśnik. – Otrzymałem taki plastyczny dar, który pomału się rozwijał, aż doszedłem do tego, że się to komuś podoba i mam możliwość zaprezentowania swoich prac – mam z tego ogromną satysfakcję!

Ryszard Olkuśnik jest klasycznym wręcz przykładem człowieka udowadniającego z powodzeniem, że nigdy nie jest za późno na odkrycie i rozwijanie twórczych pasji. Pracując od dziewięciu lat w Teatrze Lalki i Aktora interesował się coraz bardziej sztuką, aż w końcu sam zaczął tworzyć. Wszechstronne uzdolnienia sprawiły, że nie ograniczył się do jednej techniki, z powodzeniem rzeźbiąc w drewnie, rysując oraz malując. Na efekty nie trzeba było długo czekać i po udziale w wystawach zbiorowych łomżyńskich twórców nieprofesjonalnych w 2010 r. doczekał się pierwszej wystawy indywidualnej w Galerii N. Zaprezentował wtedy akwarele, grafiki i rysunki, zaś w tym roku przedstawił swoistą kontynuację tamtej wystawy. Artystę wciąż bowiem fascynuje piękno przyrody i otaczającego nas świata, tym razem ukazanych w grafikach, obrazach olejnych i akwarelach.
– Kocham to i na tym bazuję! – podkreśla Ryszard Olkuśnik. – Mam działkę na takim dziewiczym terenie, jest tam woda, las – tam najlepiej odpoczywam i to mnie naprawdę fascynuje. A później przenoszę to na papier, różnymi technikami.
Zauważalna jest również coraz większa ilość czarno-białych grafik, nie jest to jednak spowodowane tylko i wyłącznie względami artystycznymi. 
– Sporo jest tych grafik, a jeszcze więcej zostało w pełnych teczkach! – zastrzega Ryszard Olkuśnik, dodając, że wiele innych prac też czeka na dobre czasy, kiedy zostaną zaprezentowane publicznie. – Grafika jest taką dziedziną, gdzie samo przygotowanie matrycy nie powoduje aż takiego zamieszania w domu. Do olejów nie mam za bardzo warunków, muszę się rozstawiać, do tego zapachy: terpentyna, oleje, szczególnie dokuczliwe jesienią i zimą, bo latem nie ma z tym problemu. Dlatego wolę wtedy zajmować się akwarelą i grafiką.
Jak podkreślał Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Wojskowego, Ryszard Olkuśnik jest człowiekiem szczęśliwym i spełnionym, bo od wielu lat robi to, co lubi najbardziej.
– Praca w teatrze jest bardzo twórcza i jest również dla mnie pewną formą spełniania się – potwierdza Ryszard Olkuśnik. – Bo żadna rzecz, którą biorę w rękę nie powtarza się, do każdej lalki trzeba podejść w inny sposób. Są wykonywane w innych technikach, z różnych materiałów, realizuję się tam w bardziej techniczny, plastyczny sposób. Zazębia się to u mnie z malowaniem, bo w teatrze też mogę dużo dodać od siebie, na przykład wykonanie dłoni, ukształtowanie palców, wyraz twarzy – to są już moje realizacje. A jesienne i zimowe wieczory poświęcam na malowanie i robię to dla przyjemności!
Wernisaż prac Ryszarda Olkuśnika uświetnił występ łomżyńskiego zespołu BIOacoustic w składzie: Żaklina Olchowik, Michał Olchowik i Darek Boguski. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka- Chamryk

210407125521.jpg
Foto: Ryszard Olkuśnik
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę