Misterium Męki Pańskiej
Tradycją szkolną stało się coroczne wystawianie widowiska z okazji Świąt Wielkanocnych. W tym roku młodzież pod kierunkiem p. Ewy Przystępskiej i p. K. Domalewskiego przygotowała Misterium Męki Pańskiej. W doniosłą atmosferę świąt wprowadziła wszystkich doskonała gra aktorska uczniów i wyjątkowa oprawa muzyczna.
Bo Wielkanoc ...
- to czas, który potwierdza doniosłą obietnicę naszego zmartwychwstania, umacnia wiarę chrześcijańską i uwieńcza nadzieję.
- to pewność, że po trudach i mozołach, po walkach ciemności i śmierci, nastąpi Zmatrwychwstanie,
- to czas zadumy nad własnym życiem i nad życiem w ogóle.
Wielkanoc to także tradycje z dzieciństwa, tradycja święcenia pokarmów i spotkań rodzinnych oraz tradycja dzielenie się jajkiem.
Zgodnie z tradycją każda z rzeczy, którą wkładamy do koszyczka ze święconką ma swój symbol. Żadna nie jest przypadkowa i odnosi się do sensu świąt Wielkanocnych. W święconce powinny znaleźć się:
Baranek Wielkanocny - to znak ofiary i męki Chrystusa, który swoją śmierć na krzyżu przyjął spokojnie, pokornie, bez żalu.
Jajko - najczęściej jest w formie kolorowych pisanek. Jest to dar symbolizujący nowy początek, narodziny, zmartwychwstanie.
Chleb - symbolizuje on Chrystusa będącego chlebem życia dla chrześcijan. Dawniej do święconki wkładano Paschę czyli wypiek z drożdży, liści bobkowych , imbiru, i szafranu, która miała zwykle okrągły kształt.
Sól - chroni potrawy przed zepsuciem, więc w wielkanocnym koszyczku ma symbolizować ochronę człowieka przed duchowym zepsuciem oraz nawrócenie i oczyszczenie.
Pieprz - to symbol nieśmiertelności, pełnej wiary.
Wędlina - ma być symbolem bogactwa, dostatku. Nie tylko tego materialnego, ale również duchowego - bliskości z Bogiem.
Chrzan - przypomina o pokonaniu męki goryczy przez Chrystusa.
Babka Wielkanocna - powinna być własnoręcznie wypieczona przez gospodynię, bo symbolizuje doskonałość, do której powinien dążyć każdy człowiek zarówno w życiu duchowym jak i w otaczającej go rzeczywistości.