Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

„Dotknij Teatru” w Łomży

Będą spektakle dla dzieci i starszych widzów, spotkanie ze współczesną polską dramaturgią oraz poznawanie teatru od kulis, w tym miejsc, do których widzowie na co dzień nie mają szans dotrzeć. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”, odbywającej się z okazji obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Teatru. – „Dotknij Teatru” to akcja polegająca na stworzeniu możliwości twórczego spotkania artystów teatrów i widzów – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora. – Przez kilka lat z typowo lokalnej inicjatywy teatrów z Łodzi stała się ona akcją ogólnopolską – śmiem twierdzić, że jest to jeden z największych festiwali teatralnych w Europie!

„Dotknij Teatru” to szereg różnych imprez, promujących i popularyzujących sztukę teatralną oraz ukazujących teatr „od kuchni”. Wśród propozycji ośmiu podlaskich teatrów i instytucji kulturalnych oferta Teatru Lalki i Aktora wyróżnia się bardzo interesującym programem.
Łomżyńscy aktorzy zaprezentują – dziś w swoim teatrze, a jutro gościnnie w Ostrołęce – najnowszy spektakl „Baśń o Rycerzu bez Konia”. W sobotę zagrają przedstawienie „Madejowe łoże”, adresowane zarówno do starszych dzieci jak i dorosłych, w niedzielę zaś „Calineczkę”, familijne widowisko bardzo lubiane przez młodsze dzieci.
– Pokazujemy dwa różne tematy teatralne – mówi Jarosław Antoniuk. – „Madejowe łoże” jest moralitetem, to spektakl zrealizowany kilka lat temu, ale w tej chwili nabrał nowych wartości, bo wznawiając go pokusiłem się o zrobienie nowej inscenizacji – spektakl zmienił nieco formę i jest inny w przekazie fabularnym. Z kolei „Calineczka” to jedna z najpiękniejszych historii dla dzieci napisanych przez Andersena. Andersen pisał krótkie bajki, moja adaptacja jest nieco bogatsza w warstwie fabularnej, co bardzo podoba się najmłodszym widzom.
Nie zabraknie też propozycji dla miłośników współczesnej polskiej dramaturgii, ponieważ po niedzielnym spektaklu aktorzy łomżyńskiego teatru przeczytają nagradzaną na kilku festiwalach teatralnych sztukę „W beczce chowany” Roberta Jarosza.
– To bardzo mądra i piękna historia, opowiadająca współczesnym językiem o problemie wychowania, o rodzicielstwie i dojrzewaniu młodego człowieka – wyjaśnia dyr. Antoniuk.
Równie dużą atrakcją, szczególnie dla młodszych widzów, będzie możliwość zwiedzania w sobotę, między 15.00 a 17.00, budynku teatru, w tym pracowni, kulis, garderób, sali prób oraz
obejrzenia pięknych dekoracji i efektownych lalek. Będą też różne zabawy edukacyjno-artystyczne, w czym pracownicy teatru, organizującego wcześniej z dużym powodzeniem rodzinne weekendy w teatrze, mają już duże doświadczenie.
– Pokażemy miejsca na co dzień niedostępne dla widzów, którzy będą mogli obejrzeć zaplecze teatru, zaplecze techniczne, scenę, zascenie – zapowiada Jarosław Antoniuk. Będzie można być na scenie, dotknąć dekoracji, rekwizytów, zwiedzić nową wystawę w wieży.
Sądzę, że taka forma spotkania twórców z widzami jest bardzo cenna i potrzebna, bo uświadamia, nie tylko młodym ludziom, jak teatr funkcjonuje. Teatr to przecież nie tylko widowisko, ale też praca zespołowa ludzi na nie pracujących, tworzących dekoracje, współrealizujących je pod względem technicznym – to wszystko będzie można u nas w ten weekend zobaczyć, na co serdecznie zapraszam!

Wojciech Chamryk

210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę