Ekonomik biega
Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu, mając na względzie konieczność wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej, promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.
W ramach podejmowanych działań na rzecz Roku Szkoły w Ruchu MEN zwróca uwagę między innymi na:
- uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia;
- konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia;
- związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem;
- uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości;
- podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej i wychowania młodych ludzi.
Od pewnego czasu do nauczycieli wychowania fizycznego docierały sygnały, że wśród uczniów "Ekonomika" jest spora grupa zainteresowana rekreacyjnym bieganiem. W zawiązku z tym zrodził się pomysł założenia w szkole Klubu Biegowego, który umożliwiłby realizację tych zainteresowań w zorganizowanej formie.
Pomysłowi przyklasneli nauczyciele, których zadaniem miało być przygotowanie dla młodzieży różnych atrakcyjnych form zajęć biegowych. Akceptację do tego pomysłu wyraził również Pan Dyrektor Paweł Drożyner, umożliwiając zakup koszulek i bluz ortalionowych dla członków Klubu Biegowego.
Zajęcia będą odbywać się cztery razy w tygodniu, od poniedziałku do czwartku. Poczatek zajęć to godzina 15.20.
Każdy z uczestników wybiera sobie dowolne dni, zakładając przynajmniej dwa do trzech treningów w tygodniu.
Podstawowe cele zajęć.
1. Propagowanie biegania jako najbardziej wszechstronnej formy ruchu organizując praktycznie cały organizm, wszystkie jego układy.
2. Zachęcanie młodzieży do różnych form aktywnego spędzania czasu wolnego.
3. Propagowanie bieganai jako jednej z najlepszych form walki z otyością i chorobami cywilizacyjnymi.
4. Wdrażanie uczniów do systematycznej troski o własne zdrowie i kondycję fizyczną.
5. Wyposażenie uczniów w podstawowy zasób wiedzy o wpływie ruchu na sprawność funkcjonowania układu oddechowego, krążenia, układu mięśniowego i kostnego.
Członkowie Klubu Biegowego:
1. Chojnowska Magda klasa IIc
2. Mieczkowska Karolina klasa IIc
3. Gałązka Izabela klasa IIc
4. Tyskiewicz Paulina II tc
5. Bacławska Martyna IItc
6. Wysocka Emilia Ic
7. Nadolna Beata IItA
8. Krajewska Aneta IIta
9. Frydrych Klaudia IIb
10. Adamowska Maria IIItl
11. Chyliński Grzegorz IItt
12. Malinowski Andrzej IItt
13. Rogiński Damian Itl
14. Nacewicz Marek tl
15. Kowalewski Jakub
16. Tercjak Adam Ib
17. Szabłowski Marcin IIItc
18. Tyszka Karol Ic
19. Kapelewski Michał Itc.
Efektem działania Klubu Biegowego są sukcesy odniesione przez uczestników Licealiady Województwa Podlaskiego w indywidualnych biegach przełajowych, gdzie dziewczęta zajęły VI miejsce a chłopcy V miejsce w klasyfikacji łącznej szkół.
Szkoła w ruchu to także zajęcia na basenie, w tym wodnego aerobiku nauczyczycieli i uczniów. Efektem wszystkich działań będą sprawni uczniowie i nauczyciele. Sprawni fizycznie, to zdrowi fizycznie i psychicznie, co z pewnościa przełozy się na przyszłe wyniki dydaktyczneczne.