Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

60 lat minęło jak jeden ROK…

Główne zdjęcie
Zespół Pieśni i Tańca Łomża

… śpiewał Dariusz Wójcik na melodię z „Czterdziestolatka” w finale jubileuszowego koncertu Regionalnego Ośrodka Kultury. Istnieje on, pod różnymi nazwami od 60 lat, będąc jedną z najbardziej wartościowych placówek kulturalnych regionu, dzięki pracy z utalentowaną młodzieżą oraz licznym imprezom, koncertom i występom gwiazd. – Dom kultury ma jeden wielki mankament, brak własnej siedziby! – podkreśla Marianna Pierożyńska, jego poprzednia dyrektorka. – I tu odnoszę się do władz miejskich, powiatowych a przede wszystkim wojewódzkich – wstyd! 60 lat minęło, a dom kultury nie ma swojego własnego obiektu. A gdyby miał, to osiągnięcia byłyby jeszcze większe!

Trudno się było nie zgodzić z panią Marianną, dyrektorem Powiatowego Domu Kultury w latach 1968 – 1975 i Wojewódzkiego Domu Kultury od 1977 do 1990 roku, oglądając jubileuszowy koncert. Był on bowiem swoistym przeglądem tego, co dzieje się obecnie w kierowanym od 23 lat przez Jarosława Cholewickiego Regionalnym Ośrodku Kultury.  A dzieje się, pomimo trudnych warunków lokalowych i problemów finansowych, niemało.
Publiczność jubileuszu zachwycili więc zarówno grupa dorosła Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” wykonująca Suitę lubelską, jak i młodzi tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego „Akat”, prezentujący się w tańcach latynoamerykańskich oraz standard. 
Tradycje folkloru kurpiowskiego w Regionalnym Ośrodku Kultury od lat z powodzeniem kultywuje równie gorąco przyjęta Kapela Kurpiowska z żywiołową wokalistką Janiną Nasiadko. Akordeonista kapeli, Jan Suchodoła, wystąpił też w duecie z klarnecistą Edwardem Szabatem. Ten wieloletni kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” został wyróżniony za tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, wręczoną przez wicewojewodę podlaskiego Wojciecha Dzierzgowskiego. O wszechstronności zajęć muzycznych prowadzonych w placówce  najdobitniej przekonały wszystkich występy członków Studia Wokalnego ROK: Laury Narolewskiej, Przemysława Bazydło, Julii Przestrzelskiej i Wiktorii Perzanowskiej, którzy bez kompleksów zmierzyli się z jazzem, bluesem czy rytmiczną sambą. Na jubileusz reaktywował się też zespół Mezzoforte, który wystąpił w składzie: Alicja Pyczot (Pawczyńska), Żaklina Olchowik (Boguska) oraz Agnieszka Żemek -Pawczyńska, wykonując ludową piosenkę „Ludzie mówią” w jazzowym opracowaniu. Równie efektowne były występy zespołu BIOacoustic z grającą na skrzypcach Żakliną Olchowik oraz duetu Agnieszka Żemek -Pawczyńska – Grzegorz Sekmistrz. 
Gwiazdami wieczoru byli zaś związani z Regionalnym Ośrodkiem Kultury od wielu lat, dzięki festiwalowi Drozdowo – Łomża, śpiewacy Jacek Szymański oraz Dariusz Wójcik, którzy wystąpili ze znakomitym pianistą Maciejem Gańskim.
– Byłam bardzo wzruszona, niejedna łezka mi poleciała – ocenia Marianna Pierożyńska. – Szczególnie, jak wystąpił zespół „Łomża”, bo go zakładałam. To wspaniały jubileusz wspaniałego zespołu pracowników i jedyne, czego im brakuje, to własna placówka. To były nasze marzenia od dziesiątków lat i zawsze było to tylko w planach władz i niestety dalej pozostało w planach. Ale mimo tych trudnych warunków mam wielką satysfakcję, że ich osiągnięcia są tak duże. I oby tak dalej!
– Własna siedziba to nasze marzenie – dodaje Jarosław Cholewicki. – Miastu potrzebny jest dom kultury z prawdziwego zdarzenia, co bardzo ułatwiłoby nam pracę. A sukcesy osiągamy dzięki znakomitym instruktorom, którzy lubią i potrafią pracować z młodzieżą. Robią to z ogromną pasją i zaangażowaniem, przygotowując ambitne programy, o czym mogliśmy się dzisiaj przekonać!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk, Marek Maliszewski

200829104429.jpg
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Maciej Gański
Foto: Julian Jakimowicz i Jarosław Cholewicki
Foto: Zgromadzona publiczność
Foto: Julian Jakimowicz
Foto: Jacek Szymański
Foto: Maciej Gański i Jacek Szymański
Foto: Maciej Gański i Dariusz Wójcik
Foto: Dariusz Wójcik
Foto: Zgromadzona publiczność
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Foto: Kapela Kurpiowska ROK
Foto: Edward Szabat
Foto: Mezzoforte
Foto: Klub Tańca Towarzyskiego Akat
Foto: Laura Narolewska
Foto: BIOacoustic
Foto: Przemysław Bazydło
Foto: Klub Tańca Towarzyskiego Akat
Foto:
Foto: Jacek Szymański
Foto: Dariusz Wójcik
Foto:
Foto: Mariannna Pierożyńska
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę