Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Święto Polskiego Państwa Podziemnego

W ostatnim tygodniu września obchodziliśmy w szkole Święto Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji na głównym holu zorganizowana była wystawa "Polskie Państwo Podziemne" oraz 27 września odbył się uroczysty apel na sali gimnastycznej.

Wystawa była poświęcona twórcom i działaczom Polskiego Państwa Podziemnego. Zawierała portrety przywódców politycznych i wojskowych Polski Podziemnej, zdjęcia i informacje o planie "Burza", Powstaniu Warszawskim, a także "żołnierzach wyklętych" walczących o suwerenność Polski po 1945 roku.

Ziemia i drewniane krzyże  miały upamiętniać śmierć poległych działaczy i żołnierzy Polski Podziemnej.

Celem natomiast apelu szkolnego było oddanie im należnego hołdu.

Przy symbolicznych grobach zapalano świece. Młodzież recytowała wiersze o wojnie i "straconym pokoleniu" K. Kamila Baczyńskiego.

Uczeń klasy III A LO, Kuba Pogorzelskiski zaśpiewał piosenkę własnego autorstwa w stylu rapu o bohaterach walczących o naszą wolność, wiarę i nasz dzisiejszy szczęśliwy dzień.

Apel przygotowała Pani Barbara Borawska z grupą uczniów z klasy I B LO.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym, obchodzonym co roku 27 września. Uchwalone zostało 11 września 1998 r. przez Sejm RP.
27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obydwu okupantom. 4 grudnia 1939 roku gen. Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej z siedzibą w Paryżu jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jednym z głównych zadań dowództwa stało się przyspieszenie akcji scalenia wszystkich grup wojskowych w jedną organizację podległą rządowi RP na uchodźstwie. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami (zgodnie z możliwościami i dostępnymi środkami) oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
pt, 25 października 2013 19:50
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 21:19:32

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę