Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Autorytety i celebryci

Główne zdjęcie
Mieczysław Czerniawski i prof. Andrzej Strumiłło

Prof. Andrzej Strumiłło, dr Jolanta Żółtowska i dr Jan Socha to laureaci 24. edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. W Auli II LO w Łomży odbywają się uroczystości glogerowskie, organizowane przez Stowarzyszenia Prasoznawcze Stopka. Tradycyjnie towarzyszy im sesja naukowa, tym razem pod tytułem „Plaga celebrytów”. - Gratulujemy finezji słowa i odwagi myślenia – mówił profesor Janusz Tazbir, dziękując redaktorowi Stanisławowi Zagórskiemu, prezesowi „Stopki” za cenny i aktualny temat do intelektualnych rozważań.

W organizowanym przez „Stopkę” od 1983 roku konkursie nagradzani są badacze, twórcy i animatorzy kultury oraz działacze polonijni. Grono jego laureatów liczy prawie 180 osób, a do listy laureatów co roku dopisywane są kolejne nazwiska wybitnych przedstawicieli polskiej nauki oraz działaczy kulturalnych i społecznych. Tym razem Kapituła pod przewodnictwem prof. Janusza Tazbira, pierwszą nagrodę przyznała „za wielowątkową twórczość artystyczną i promowanie wartości łączących środowiska i narody” profesorowi Andrzejowi Strumiłło z Maćkowej Rudy na Suwalszczyźnie. 
Nagroda drugiego stopnia przypadła dr Jolancie Żółtowskiej z Legionowa i dr Janowi Socha z Warszawy. Przyznano także trzy wyróżnienia: dr Helenie Krasowskiej z Warszawy, Janowi Borkowskiemu z Redcza Krukowego na Kujawach i Jerzemu Brzozowskiemu, dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury nagrody mają także znaczący wymiar finansowy – do 15 do 5 tys zł. 

Plaga celebrytów
W związku z sesją glogerowską w Łomży odbywa się sesja naukowa pt. „Plaga celebrytów”. To też temat konkursu i prac jakie napłynęły do Stopki i złożyły się na opublikowaną w związku z uroczystościami książką pod redakcją Włodzimierza Pessela i Stanisława Zagórskiego. 
- Celebryta to ktoś znany z tego, ze jest znany – prof. Janusz Tazbir, przytaczając jedną z definicji celebryctwa. 
Profesor ocenia, że poro wspólnego mają oni z bohaterami zasiadającymi ongiś na Olimpie. 
- Celebryci dnia dzisiejszego przypominają „półbogów” ze wszystkimi ludzkimi wadami i ułomnościami. Ale mimo oczywistych wad, jakie ci „półbogowie” mają, mimo że czasami radykalnie nie podzielamy ich zdania, głośno tego nie powiemy – mówił profesor Tazbir.

230804070022.gif
Foto: Mieczysław Czerniawski i prof. Andrzej Strumiłło
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Prof. Janusz Tazbir,  Stanisław Zagórski i dr Jolanta Żółtowska
Foto: Prof. Janusz Tazbir,  Stanisław Zagórski i dr Jan Socha
Foto: Prof. Janusz Tazbir,  Stanisław Zagórski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Prof. Janusz Tazbir,  Stanisław Zagórski
Foto:
Foto:
Foto: Prof. Janusz Tazbir,  Stanisław Zagórski
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski
cz
pt, 18 października 2013 12:51
Data ostatniej edycji: pt, 18 października 2013 14:44:07

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę