Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@
tekst płatny loga.png

Praktyki zagraniczne uczniów Mechaniaka

Główne zdjęcie
Szkolenie w hotelu Scandik Södertälje

W dniu 24 września 2013r. w auli Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Zdobywamy doświadczenie zawodowe poprzez praktykę”  w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.  W ramach programu na praktyki zawodowe do przedsiębiorstw w Szwecji i Niemczech wyjechało 30 uczniów technikum o specjalności: technik pojazdów samochodowych, technik elektronik, technik elektryk i technik hotelarstwa. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2011 roku.  Mechaniak odwiedzili przedstawiciele zaprzyjaźnionego z Łomżą miasta Södertälje - Urszula Estmer i Keneth Johanson  -wicedyrektor Firmy Scania. Wizyty te pozwoliły wytypować zakłady, które przyjmą uczniów na praktyki zawodowe.

W serwisie Scania Deutschland Koblenz
W serwisie Scania Deutschland Koblenz
W Urzędzie Miasta Södertälje
W Urzędzie Miasta Södertälje

Od stycznia 2013 uczniowie zakwalifikowani do projektu rozpoczęli intensywną naukę języka angielskiego lub niemieckiego. Brali również udział w zajęciach dotyczących kultury i zwyczajów kraju, który był celem ich wyjazdu.  Uczniowie w ramach realizowanych praktyk zagranicznych mieli zapewnione nieodpłatnie zakwaterowanie, całodniowe wyżywienie, podróż z opiekunami drogą lotniczą, wycieczki do miejsc atrakcyjnych turystycznie na terenie kraju przyjmującego uczniów oraz kieszonkowe na własne wydatki. Całkowity koszt projektu to 340 tys. zł.
Dziewiętnastoosobowa grupa uczniów praktykowała w Södertälje (Szwecja). W zakładach produkcji samochodów Scania pracowało 11 uczniów (samochodziarze,  elektrycy)  a w sieci hoteli Scandic 8 hotelarzy doskonaliło swoje umiejętności zawodowe. Pozostałe 11 osób odbywało praktyki w zakresie techniki pojazdów samochodowych w niemieckim oddziale fabryki Scania Deutschland w Koblenz. Uczestnicy praktyk mieli możliwość poznania systemu kształcenia zawodowego Szwecji i Niemiec, wymagań szwedzkich i niemieckich pracodawców, zdobycie nowych doświadczeń w zakresie wiązania teorii z praktyką w trakcie wykonywania indywidualnych zadań, kultury, obyczajów i regionalnej kuchni oraz doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim lub niemieckim w wybranym zawodzie i w zakresie codziennego porozumiewania się w różnych, życiowych sytuacjach. 
Zdobycie nowych kwalifikacji i doświadczeń zawodowych potwierdzonych międzynarodowym certyfikatem otwiera przed młodymi ludźmi nowe perspektywy kariery zawodowej, w tym podjęcie pracy za granicą. Czterech uczniów praktykujących w Niemczech otrzymało propozycję dalszej pracy w okresie wakacji i darmowy kurs języka niemieckiego. Pracę swoim praktykantom zaproponowały też hotele Scandic w Polsce lub na terenie Skandynawii. 
Pobytem uczniów ZSMiO interesowały się media lokalne, w prasie ukazywały się wywiady i artykuły na temat praktyk uczniów z Polski w Szwecji i Niemczech. Łomżanie budzili powszechne – pozytywne zainteresowanie. 
W czasie podsumowania o swoich przeżyciach z praktyk opowiadali uczniowie: Emilia Grabowska (Szwecja) i Paweł Arciszewski (Niemcy). Z entuzjazmem pokazywali prezentację i zdjęcia miejsc, które zobaczyli i ludzi, których mieli okazję poznać. Emilia wspominała rejs promem do Finlandii i wieczór spędzony w wesołym miasteczku Gruna Lun; Paweł Frankfurt nocą po meczu z Borussią Dortmund i pięknie oświetlone wieżowce. Oboje podkreślali,  jak bardzo ten wyjazd zwiększył ich  motywację do nauki języków obcych.
Opiekun grupy, p. Kamil Piwko, nauczyciel przedmiotów zawodowych, podkreślał satysfakcję uczestników z praktyk: „Wracali zadowoleni po całym dniu zajęć i aż miło było słyszeć, jak przy kolacji wymieniali się swoimi doświadczeniami i opiniami”. Pracodawcy również byli zadowoleni z wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów. 
W Szwecji gościli również przedstawiciele Miasta Łomża. Spotkali się z władzami Södertälje oraz z uczniami, którzy opowiedzieli o praktykach, pozytywnych doznaniach i przeżyciach w związku z pobytem w obcym kraju ale również wspominali o tęsknocie za domem. Po powrocie do Polski uczniowie – zostali zaproszeni do Ratusza przez v-ce prezydent Łomży p. Mirosławę Kluczek - chwalili wyposażenie szwedzkich szkół, zakładów pracy, wskazywali na otwartość i życzliwość pracodawców oraz współpracowników. 
Od listopada rusza nabór do  kolejnej edycji programu praktyk zagranicznych. Tym razem uczniowie Mechaniaka wyjadą w maju 2014r. na praktyki do Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Projekt „Zdobywamy doświadczenie zawodowe poprzez praktykę” realizowany przez Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

210407125521.jpg
cz
cz, 03 października 2013 09:25
Data ostatniej edycji: cz, 03 października 2013 09:29:51

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę