Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Rodzinne śpiewanie u ks. Andrzeja

Takiego koncertu w Łomży jeszcze nie było. Zaśpiewali bowiem znani artyści oraz ich, czasem debiutujące, dzieci. Zabrzmiały zarówno przeboje, jak i utwory premierowe – tu wydarzeniem wieczoru były ballady muzyków Browaru Łomża. Nie obyło się też bez znanych piosenek Jerzego Filara, a śpiewak operowy Rafał Songan i aktorka Aldona Jankowska okazali się niezrównanymi mistrzami improwizowanego bluesa. Niedzielny koncert w Centrum Katolickim był zapowiedzią planowanej na przyszły rok dużej imprezy, której gościem będzie, m.in., znany autor tekstów Jacek Cygan. – Myślę, że rodzi się coś wspaniałego, co warto kontynuować – podkreślał biskup Tadeusz Bronakowski. – Było to przepiękne spotkanie z poetycką piosenką.

Początkowo miał to być tylko recital znanego twórcy muzyki z krainy łagodności, Jerzego Filara. Jednak kiedy okazało się, że artysta wystąpi z żoną i córeczką, narodził się pomysł poszerzenia programu imprezy o inne rodzinne muzykujące duety i zespoły oraz stworzenia cyklicznych, letnich spotkań z ambitną piosenką w Centrum Katolickim. 
– Jerzy Filar trafił do naszego Centrum Katolickiego pierwszy raz razem z panią Hanką Bielicką – wspomina ks. Andrzej Godlewski. – Pani Hanka przyjechała otworzyć salonik swego imienia, a pan Filar towarzyszył jej w ostatnich latach życia, w podróżach nie tylko artystycznych. Na ostatniej edycji konkursu im. Hanki Bielickiej również zostaliśmy zaszczyceni jego obecnością, kiedy przyjechał, aby śpiewać i uczestniczyć w obradach jury. 
I dosłownie kilka dni temu zadzwonił do Bogusi Wierzchowskiej – Gosk mówiąc, że jedzie na Mazury z rodziną i chętnie spotkałby się w Łomży ze znajomymi. Wtedy wpadliśmy na pomysł, żeby zorganizować koncert i zaprosić wszystkich, którym pan Filar nie jest obcy!
Publiczność nader chętnie skorzystała z tego zaproszenia, a pierwsze „Wakacyjne spotkanie z piosenką” było bardzo udane. Rzadko bowiem się zdarza okazja posłuchania takich przebojów Jerzego Filara jak: nowe opracowanie „Za szybą” (Całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę) czy „Samba sikoreczka” z dopisanymi przez Artura Andrusa kolejnymi zwrotkami. Równie entuzjastycznie przyjęto rodzinny duet Jerzego i Lidii Filarów oraz ich, śpiewającą z akompaniamentem taty, 4-letnią córeczkę Emilkę. Zaskoczeniem wieczoru był występ duetu muzyków legendarnego Browaru Łomża. Janusz Ramatowski i Mirosław Kotelczuk wykonali swoje premierowe, balladowo – bluesowe autorskie kompozycje, z tekstami zarówno o ważkiej wymowie („Dzięki ci Panie”, „Chwila”) jak i żartobliwymi  („Dieta blues”, „Dreamliner”). Doskonale zaprezentował się też kolejny rodzinny duet, złożony ze śpiewającej z powodzeniem od lat uczennicy II LO Katarzyny Górskiej i jej taty, gitarzysty Jana. Jerzy Filar, zachwycony głosem i umiejętnościami młodej wokalistki Studia Wokalnego ROK Marka Żemka, zaproponował jej udział, bez eliminacji, w festiwalu piosenki „W drodze”, który odbędzie się w Starachowicach na początku sierpnia. Było też dużo anegdot, wspomnień i śmiechu, a koncert zakończył wykonany przez wszystkich artystów, improwizowany „Blues  o zdrowiu”, w którym zaśpiewali: Rafał Songan i jego syn Maciej, Aldona Jankowska, Katarzyna Górska, Jerzy Filar i Janusz Ramatowski. 
– Na przyszły rok planujemy takie trzydniowe spotkanie z muzyką w Centrum Katolickim– zapowiada Bogumiła Wierzchowska- Gosk. – Najlepiej, żeby spotykały się na nim muzykujące rodziny, a rodzina to mogą być nawet dwie osoby, na przykład tata z córką – tak, jak było to dzisiaj. Marzy się nam powiększenie tej imprezy tak, abyśmy mieli takie swoje coroczne łomżyńskie spotkania z ambitną, poetycką piosenką! 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę