Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5909

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


"Harcerskie ślady Ekonomika" - cz.I

Spotkanie z p. Barbarą Brajczewską

4 czerwca 2013 roku odbyło się spotkanie Młodzieżowego Koło TPZŁ działającego przy ZSEiO nr 6 w Łomży z p. Barbarą Brajczewską, która pracowała jako nauczyciel przedmiotów zawodowych i przez wiele lat była Komendantem Szczepu ZHP w Liceum Ekonomicznym.

Spotkanie przebiegało w sympatycznej prawie harcerskiej atmosferze. "Gawęda" druhny Basi to duża dawka historii łomzyńskiego harcerstwa i pracy szczepu harcerskiego w szkole, szczególnie znanej Drużyny Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego.

Oto wybrane wspomnienia:

"[..]   W szkole była drużyna ZHP i z ramienia Rady Pedagogicznej zostałam jej opiekunem. Początkowo praca była trudna, ponieważ nie miałam odpowiedniej wiedzy o pracy harcerskiej.Rozpoczęłam intensywne szkolenie. Komenda Hufca ZHP kierowała mnie na róznego rodzaju szkolenia harcerskie i instruktorskie.

Z czasem powstałow szkole kilka drużyn o różnych specjalnościach. Następnie powstał Szczep Drużyn Zhp, a ja zostałam mianowana Komendantem Szczepu. Systematycznie miałam swoje zastępczynie spośród młodzieży. Z wyróżniających sie pamiętam: Mirosławę Listowską (obecnie Kluczek), Barbarę LIchomską, Zofię Bobrowską i szczególnie wyróżniającą się Ewę Lakowską. W ramach codziennej pracy prowadziłyśmy działalność wychowawczą, społeczną (dziewczęta opiekowały się osobami starszymi)  i turystyczno-krajoznawczą. W każdym roku organizowałam obóz wędrowny - dwutygodniowy.

Obozy wędrowne organizowałam do momentu wprowadzenia kartek na mięso. Bałam się, że nie wykarmię grupy, przestawiłam się na kilkudniowe wycieczki autokarowe.

W działaności tej pomogła mi druga działalność - prowadzenie Spółdzielni Uczniowskiej. Prowadziłam sklepik z pieczywem, słodyczami i przyborami szkolnymi. Miałyśmy stosunkowo dobre zaopatrzenie i dość duże obroty. Z działalności miałyśmy marżę, która dawała zysk. Wygospodarowany zysk był przeznaczany na zapomogi dla biednych uczniów, zakup podręczników i organizację wycieczek. Dziewczęta, pracujące w sklepiku nie pokrywały kosztów wycieczek, więc chętnie pracowały w sklepiku.

Oprócz pracy w szkole, pracowałam jako instruktor w Radzie Hufca ZHP i Radzie Łomżyńskiej Chorągwi ZHP.

Za aktywną działalność byłam wielokrotnie nagradzana. Pracę harcerską w szkole zakończyłam przed odejściem na emeryturę. [..]"

Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała wspomnień byłej nauczycielki i instruktorki harcerstwa. Obejrzała zdjęcia z różnych działań i akcji ówczesnych harcerzy. Było to nowe i bardzo intersujące doświadczenie, które z pewnością pomogło w przygotowaniu publikacji o historii harcerstwa w szkole.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
pon, 08 lipca 2013 15:31
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 22:04:32

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę