Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Popołudnie poetów szczęśliwe dla Łomży

Piotr Borkowicz, tegoroczny maturzysta z Łomży, zdobył jedną z trzech równorzędnych nagród XIV edycji ogólnopolskiego Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, obok Joanny Peczenenko z Jeleniej Góry oraz Jana Stanisława Kiczora z Warszawy. Beata Piechocińska – Trzaska z Łomży otrzymała jedno z dwóch wyróżnień, zaś nagrodę publiczności zdobył również reprezentant Łomży, Jerzy Rajkowski. – Jeśli zajrzymy do słowników to zauważymy, że obecnie w zasobie leksykalnym jest ponad 120 tysięcy słów – mówi ks. Jerzy Sikora, przewodniczący jury. – Ale być poetą, to nie znaczy znać te wszystkie słowa – być poetą to wynajdywać nowe znaczenia, które rozbłyskują między tymi znanymi słowami. I my takie znaczenia staraliśmy się w tych tekstach wyłuskać!

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży już od 14 lat organizuje ogólnopolski Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza. Jest on adresowany zarówno do młodzieży jak i osób dorosłych, a jego głównym celem jest popularyzacja twórczości poetyckiej w różnych środowiskach. 
W tym roku, na konkurs wpłynęło 47 utworów poetyckich, twórców z całego kraju, w wieku od 14 aż do 85 lat. Jury do finału zakwalifikowało 15 utworów, w tym sześć autorstwa poetów z Łomży. Wysoki poziom tegorocznego konkursu sprawił, że przyznano trzy równorzędne nagrody w wysokości 500 zł każda. Otrzymali je debiutujący w konkursie Jan Stanisław Kiczor z Warszawy, znana z edycji 2011 r. Joanna Peczenenko z Jeleniej Góry oraz tegoroczny absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży Piotr Borkowicz. Zadebiutował on w konkursie dwa lata temu jako 17-latek, zdobywając wówczas nagrodę publiczności. W tym roku wiersz „21 grudnia 1772” przyniósł mu zwycięstwo, dzielone z dwojgiem doświadczonych poetów.
– Ta nagroda to dla mnie wielkie zaskoczenie! – mówi Piotr Borkowicz. – Bo na konkursach poetyckich naprawdę wszystko może się zdarzyć i dobry wiersz może umknąć jury. Dlatego niczego nie oczekiwałem i to było dobre podejście – jestem bardzo szczęśliwy! 
Piotr Borkowicz pisze wiersze dopiero od dwóch lat, ale bardzo intensywnie. Po wakacjach rozpocznie studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim, a już niedługo, bo 9 lipca ukaże się jego debiutancki tomik „Perspektywy efemeryczne”.
Jury przyznało też dwa równorzędne wyróżnienia po 300 zł. Otrzymały je: Józefa Drozdowska z Augustowa, niegdyś absolwentka łomżyńskiego LO, triumfatorka konkursu w roku 2001 oraz uczestnicząca w konkursie po raz drugi Beata Piechocińska – Trzaska z Łomży. Wiele emocji wywołało też głosowanie na laureata nagrody publiczności, którą w tym roku otrzymał Jerzy Rajkowski z Łomży. Zestaw książek bardzo ucieszył pana Jerzego, na co dzień  nie tylko miłośnika i twórcę poezji, ale również zapalonego czytelnika.
– Piszę dopiero trzy lata, chociaż w młodości, w latach 60., dużo pisałem do szuflady – mówi Jerzy Rajkowski. –  Czytam też bardzo dużo różności, co wychodzi w pisaniu. Ważne są też własne przeżycia, obserwowanie ludzi, ich zachowań, mentalności – to daje bardzo dużo. 
Do udziału w konkursie namówiły mnie dziewczęta z biblioteki, w której od prawie 40 lat wypożyczam książki. Pierwsza była III nagroda, potem II w roku ubiegłym, a teraz mam nagrodę publiczności – najbardziej dla mnie ważną! 
Jak co roku oczekiwanie na ogłoszenie wyników konkursu umilił publiczności koncert. Tym razem w Sali na poddaszu zaprezentował się zespół Poleńka, grający porywającą mieszankę 
piosenek ludowych, folku, world music i jazzu.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto: Beata Antoniuk
Foto: Aleksandra Polkowska
Foto: Jan Stanisław Kiczor
Foto: Regina Świtoń
Foto: Piotr Borkowicz
Foto: Beata Piechocińska - Trzaska
Foto: Jerzy Rajkowski
Foto: Józefa Drozdowska
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę