Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Miejsce na wiersz w sercu i duszy

Katarzyna Dłużniewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży zwyciężyła w konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”, pokonując 20. rywali z Polski i Litwy. Była to jubileuszowa 10 edycja konkursu, popularyzującego polską poezję w kraju oraz środowiskach polonijnych Białorusi i Litwy. – Minęło to tak szybko, że nawet się nie zorientowałam, że upłynęło już 10 lat! – mówi Hanka  Gałązka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia  „Wspólnota Polska” Oddział  w Łomży. – To coś pięknego, że dzięki poezji możemy współpracować z naszymi rodakami ze Wschodu!

– Pomysł konkursu zrodził się w czasie rozmowy z panią prezes Hanką Gałązką i panią Leonardą Szubzdą z Sokółki, która jest autorką nazwy konkursu, będącą też tytułem jednego z jej wierszy – wspomina Witold Długozima. – I takim sposobem już 10 lat wędrujemy z naszym „Miejscem na wiersz” przez świat! A tegoroczną edycję konkursu zorganizowali: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Odział w Łomży, Stowarzyszenie „Edu – eko” , klub Jednostki Wojskowej i Teatrzyk „Logos”.
W tym roku w poetyckiej wędrówce wzięło udział 21. młodych recytatorów z Wilna – Rudomina, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Łomży, Miastkowa i Radziłowa. Każdy z nich recytował dwa wiersze, wybrane z bogatego dorobku, m.in.: Ernesta Brylla, Jarosława Choromańskiego, Henryka Gały, Wiktora Gomulickiego, Joanny Kulmowej czy Jana Kulki. 
Podobnie jak w latach wcześniejszych poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale bezapelacyjną triumfatorką okazała się – wyróżniona w roku ubiegłym – uczennica II klasy I LO w Łomży, Katarzyna Dłużniewska. Zwycięstwo zapewniło jej porywające wykonanie utworu Henryka Gały „Wielki post od ludzi” oraz fragmentu „Witraża wileńskiego” Wiesława Szymańskiego. Aż dwie nagrody i wyróżnienie otrzymali uczniowie  litewskiego Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie: Kornelia Okuniewicz (II miejsce), Daniel Matiunin (ex aequo miejsce III) oraz Agata Karpowicz (wyróżnienie).
– Były tu wielkie i małe improwizacje! – podkreślał poeta Marek Lechowicz, przewodniczący jury. – Ale takich chmur jak w Wilnie to nie ma w żadnym innym kraju!
Z trzeciej nagrody cieszyła się też Katarzyna Anna Lewandowska z Hajnówki, zaś z wyróżnień: Patrycja Burkiewicz (Bielsk Podl.), Katarzyna Duda (Łomża), Natalia Klimaszewska (Radziłów) oraz Adrianna Nieciecka (Łomża). Jury przyznało też dwie nagrody specjalne dla Aleksandry Polak z Łomży i Marii Zinkiewicz z Bielska Podlaskiego. 
– Naszym rodakom na Kresach poezja jest szczególnie bliska – ocenia Hanka Gałązka. 
– Czuje się to w doborze utworów, recytacjach przemawiających do serca. Równie ważna wydaje mi się integracja  gości z naszą młodzieżą, poprzez wyjazdy na wspólne wycieczki, zwiedzanie i poznawanie historii naszego regionu. W tym roku jadą do leśniczówki Pranie – myślę, że jest to wyjątkowe miejsce dla osób zainteresowanych poezją. Dlatego robimy konkurs od lat, mimo tego, że jeśli chodzi o finanse jest coraz trudniej – w tym roku na to zadanie nie mieliśmy żadnych środków. Ale będziemy nadal  go organizować bo czujemy, że tak trzeba!

Wojciech Chamryk

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę